Hala se poroučela k zemi v sobotu po desáté hodině.

„Hledali jsme příčinu a ze záběrů na kameře i podle lidí z okolí je nejpravděpodobnější příčina, že spadla větev s velkým kusem sněhu, narazila na nosník a rozsekala ho. Pak už to jelo jako řetězová reakce. Šlo o dřevěnou konstrukci, měla odolat padesáti centimetrům sněhu,“ řekl pořadatel akce Miroslav Hrabal.

Škodu odhadli pořadatelé na 200 tisíc korun.

„Zbořenou halu jsme rozebrali. Výstava nyní probíhá pod širým nebem. Jsou to komplikace. Sněží, musíme sochy co hodinu ometat. Většina soch to přežila, dvě jsme opravili,“ doplnil Hrabal.

Podle jeho slov by mohla výstava zůstat otevřená do konce ledna. Záležet bude na počasí.

V letošním ročníku mezinárodního sochařského symposia Ledové království představují svá díla dvě desítky sochařů z Polska a Česka. V galerii nechybí například busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, rybičky, lidská figura či Spongebob.

Sochaři z ledu a sněhu vytesali devět ledových a jednu sněhovou sochu a také Ledový trůn. Umělci měli k dispozici dohromady 12 tun ledu. Ledové sochy vytvářely dvoučlenné týmy z několika kusů ledových bloků o celkové hmotnosti více než 1 200 kg.

Za dvacet ročníků této akce bylo vytvořeno podle Hrabala přes 220 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 120 profesionálních výtvarníků z pěti zemí - České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska.

Sochy během předchozích ročníků zhlédlo zhruba 170 tisíc návštěvníků, letos očekávali pořadatelé návštěvnost více než 5 000 návštěvníků.