Nedávno se na takové úpravě dohodli ve Valašském Meziříčí. „Při dvojnásobném zvýšení koeficientu získáme o sedmnáct milionů korun více,“ informoval vedoucí finančního odboru zdejší radnice Zdeněk Studeník.

Zastupitelé napoprvé schválili jen záměr, o konečné výši daně z nemovitostí mají hlasovat v září. Zvýšené příjmy by město podle Studeníka mohlo použít na vyrovnání ztráty vznikající při svozu a likvidaci odpadů.

„Loni jsme na tuto službu dopláceli jedenadvacet milionů. V příštím roce přibudou ještě náklady na rekultivaci skládky v místní části Hrachovec,“ upozornil vedoucí odboru.

Starosta Jiří Částečka ale vzápětí upřesnil, že o využití těchto peněz rozhodnou radní a zastupitelé při schvalování rozpočtu. Návrh na dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí měli nedávno na stole i zastupitelé v Rožnově pod Radhoštěm.

„Své rozhodnutí odložili. Nikoli proto, že by do zvýšení nechtěli jít. Nejprve si ale ujasní, na jaké investice zvýšené příjmy použijí, aby je město lidově řečeno neprojedlo,“ vysvětlil vedoucí finančního odboru Jan Horáček.

O nových sazbách mají rožnovští zastupitelé hlasovat v září. Naopak obyvatelé Vsetína mohou zůstat v klidu. „Do roku 2013 daň z nemovitostí určitě zvyšovat nebudeme,“ ujistila starostka Iveta Táborská. Ani v Kelči o úpravě této daně neuvažují.

„Takový návrh na zastupitelstvu nikdy nezazněl. Držíme se zákonem stanoveného místního koeficientu, který platí třetí rok. Žádnou další vyhlášku nechystáme,“ řekl tajemník radnice Zdeněk Porazil.

Stejnou daň jako dosud budou odvádět také majitelé nemovitostí v Bystřičce. „Brzy spustíme novou kanalizaci. Od příštího roku začnou lidé platit stočné. Nárůst poplatků by byl příliš vysoký,“ objasnil starosta Zbyněk Fojtíček s tím, že daň z nemovitostí si ponechávají v záloze pro případ, že by obec měla finanční problémy.