Nejblíže mohou lékaři pomocí mammografu odhalit rakovinu prsu v Novém Jičíně a ve Zlíně. Na některých pracovištích si však musejí počkat až několik měsíců.

„Chtěla jsem se nechat objednat, ale řekli mi, že nejdřív to bude až tak za dva měsíce. Není to dobré,“ zhodnotila osmačtyřicetiletá Ludmila z Halenkova. Další pacientce nabídli na zlínském pracovišti termín až v červnu.

„Jaká je čekací doba, upřímně nevím. Snažíme se ji však zkracovat,“ řekl obchodní ředitel Mediekos Labor Tomáš Novosad. Zlínskému pracovišti přibylo během tří měsíců dvanáct až čtrnáct tisíc pacientek.

„Minulý rok spadla z administrativních důvodů pod naše zařízení většina pacientek z pracoviště v Baťově nemocnici. Na konci roku pak přibyly další kvůli uzavření toho vsetínského,“ přiblížil situaci Novosad.

Pracovníci Mediekosu se chtějí čekací dobu snižovat. „Přijali jsme další lékařku i laborantky. Chceme, aby se čekací doba dostala na normál. To jsou zhruba tři až čtyři týdny,“ nastínil Novosad.

Čekací doby se v rámci Zlínského kraje různí. Pro ženy kroměřížského okresu garantují tamní pracovníci Medicoopu Kroměříž vyšetření do tří dnů.

Počet pacientek se podle něj od zrušení mammografického pracoviště ve Vsetíně nijak nezvýšil.

„Ženy ze Vsetína totiž určitě nebudou jezdit na vyšetření do Kroměříže,“ uvedl vedoucí screeningového mammografického pracoviště Jiří Vodák.

Zrušení pracoviště mammografu ve Vsetíně mělo svůj vliv na nemocnici v Uherském Hradišti.

„Na přelomu minulého roku vzrostla návštěvnost mammografického screeningu přibližně o padesát procent,“ přiblížil mluvčí nemocnice Ludvík Valouch. Průměrná čekací doba se podle něj pohybuje kolem deseti dnů.

Nárůst počtu pacientek zaznamenali i pracovníci Mammocentra v Novém Jičíně. „Určitý nárůst od konce minulého roku určitě je. Jsme ale stále připraveni přijmout všechny pacientky,“ řekla manažerka Mammocentra Iva Radinová. Objednací lhůty se v Novém Jičíně pohybují kolem čtrnácti dnů.

O možnosti obnovit mammografické screeningové pracoviště ve Vsetíně jednali i vsetínští zastupitelé. „Snažíme se jednat, nejsme ale jinak schopni to ovlivnit,“ řekl vsetínský místostarosta Petr Kořenek. To, zda se pracoviště mammografu do Vsetína vrátí, nezáleží ale podle Kořenka ani na městu, ani na nemocnici či kraji. „V současné době hledáme někoho, kdo by mammografický screening ve Vsetíně provozoval. Možný provozovatel by měl mít personál, licenci na screening i přístroj,“ vyjmenoval Kořenek. Problémem by ale kromě personálního zajištění, kvůli kterému minulý rok ukončilo pracoviště ve Vsetíně svou činnost, mohl být i nedostatek výkonů. „Správní obvod je totiž na jejich počet malý. Pro prodloužení akreditace screeningového centra je totiž potřeba minimálně pět tisíc zákroků,“ upřesnil Kořenek.