Jednou z takových je i případ březnické slepice cestovatelky.

„V minulém roce za mnou přišla jedna z místních obyvatelek stěžovat si na to, že se po jejím pozemku procházela sousedova slepice. To však nebylo všechno. Ona ji s sebou dokonce na dva kilometry vzdálený úřad přinesla. Pak si vyžádala podepsání předávací listiny a poté spokojeně odešla,“ uvedl starosta Březnice Josef Hutěčka.

Dodal, že on pak musel vzít do jedné ruky opeřence, do druhé předávací protokol a vyrazit se slepicí zpět k jejímu majiteli. „Tam jsem mu ji vrátil a on mi podepsal, že ji převzal,“ popsal Hutěčka. Vzhledem k tomu, že ani jeden ze zúčastněných nemá kolem zahrady plot, čeká starosta, kdy se na něj stará známá přijde zase podívat.

Také ve Hvozdné zaměstnala v loňském roce obecní zastupitele drůbež. Tentokrát se však nejednalo o jednu slepici, ale o kohouty všeobecně. „Na úřad přišla paní, která se k nám přistěhovala z města, a začala si stěžovat na to, že ji každé ráno budí kohouti. To však nebylo to, co nás zarazilo. Tato žena totiž přišla zrovna i s návrhem, jak situaci rázně vyřešit,“ řekl s úsměvem starosta obce Miroslav Válek.

„Tím řešením mělo být schválení obecní vyhlášky, která by v celé Hvozdné zakazovala chov kohoutů,“ vysvětlil záměr nespokojené ženy starosta. Podotkl, že zatím však takovou vyhlášku neschválili a v nejbližší době se k tomu ani nechystají, takže si paní bude nejspíš muset zvyknout.

Těžko by asi někoho napadlo, že komická nakonec může být i stížnost týkající se černé skládky. O tom, že je to opravdu možné, se přesvědčil starosta obce Držková Jaroslav Šarman. „Koncem léta mi volal jeden obyvatel obce a stěžoval si na to, že viděl v lese jednoho člověka, jak tam vyložil nějaké haraburdí a pak odjel. Řekl mi, že dokonce ví, kdo to je, ale že mi jméno toho muže nepoví, protože se jedná o jeho známého,“ sdělil starosta.

Ten pak několik týdnů pátral po onom muži. „Když se mi konečně podařilo zjistit, o koho jde, měl už zase materiál na své zahradě. Vysvětlil mi, že do lesa jej na čas odvezl kvůli tomu, že mu na zahradě při nějakých pracích překážel a jen jej neměl kde jinde dočasně umístit,“ objasnil celý případ s černou skládkou Šarman.

To, že je možné stěžovat si opravdu na cokoliv, už vědí i v Provodově. Místní obyvatelé si tam totiž přišli na úřad stěžovat kvůli pivu. „Na úřad dorazili chlapi, že v naší hospodě čepují kyselé pivo, a chtěli po nás ať s tím něco uděláme,“ zavzpomínal starosta Antonín Galla. Podotkl, že případem se vůbec nezabývali, protože to stejně nebylo možné vzhledem k tomu, že hospoda není obecní.

Ve Fryštáku sice nemají žádné kuriozní stížnosti co do obsahu, něčím neobvyklé však přece jsou. „Během minulého roku jsme se bohužel setkali s tím, jak daleko může zajít lidská bezcharakternost. Objevilo se nám totiž několik anonymních stížností, které někdo podepsal jmény lidí, kteří už jsou několik let po smrti,“ povzdechl si starosta města Lubomír Doležel.