Tady nedošlo k žádnému odsunu či vysídlení zdejší lidé mají své hory v genech po desítky generací. Což se pozná i podle toho, jak se k nim chovají a jak se chovají k jejich návštěvníkům.

Jak praví odborníci: Beskydská krajina má mimořádnou estetickou hodnotu, která vznikla historickým soužitím člověka s horami.

Lepší v létě než v zimě

Beskydy nelámou výškové rekordy a jejich sjezdovky (popravdě řečeno) nejsou ty nejlepší v Česku. Zato však v létě, když se rozvoní lesy, ve kterých vedle záplavy hub a malin najdete i ztepilé jedle, nad Beskydy není.

Nebo si snad líbezné dřevěné stavby Dušana Jurkoviče zaškatulkované jako „selská secese“ dovedete představit někde jinde? A skanzen, který opravdu žije? A lidi, kteří o svatojanské noci vyrážejí veselit se na Radhošť stejně jako jejich předkové už za časů pohanských?

Pro radost ze života

Frgál, slivovice, klobásy, kyselica a cimbál to jsou radosti Beskyd. Zdejší lid se vždy rád veselil a rád hostil návštěvníky: můžete si to vyzkoušet na všech úrovních od luxusu kolem golfového hřiště v Čeladné až po levné penziony na okrajích měst.

Pohanská radost ze života tu přežila všechny církevní ataky. Připomenout si to můžete na slavných Pustevnách jde totiž o místo proslulé pohanskými „orgiemi“, které měla očistit přítomnost poustevníků. Ani svatí muži však nepomohli; přestože podle legend mezi nimi byl i kajícný francouzský princ. Valaši si své svátky užívali dál a užívají si jich spolu s návštěvníky hor dodnes.

Dnes jsou Pustevny hlavní křižovatkou Beskyd odtud vede pohodlná cesta na Radhošť s jeho starodávnou dřevěnou kaplí Cyrila a Metoděje a sochou pohanského boha Radegasta: ta představuje ideální procházku pro rodiny s malými dětmi.

Bude se jim tu líbit, zvláště když je v létě budete krmit zdejšími skvělými borůvkami. Anebo si raději koupíte borůvkové koláče frgály, vyhlášenou místní lahůdku? Na Pustevny se dostanete buď pohodlně po silnici z Rožnova pod Radhoštěm, anebo ještě pohodlněji z frenštátské strany sedačkovou lanovkou z Trojanovic.

Až na vrchol

Výstup na Lysou horu, nejvyšší vrchol tyčící se do 1323 metrů nad mořem, je už záležitostí spíše sportovní. Můžete si ale vybrat, jak prudké stoupání chcete absolvovat, a je tu i silnička vhodná pro zdatné cyklisty. Stejně jako v jiných částech Beskyd jsou i trasy na Lysou horu dobře „zabydlené“: najdete u nich řadu odpočívadel, studánek, míst s krásnou vyhlídkou apod.

Nezapomeňte se zastavit u kamenné mohyly Ivančena připomínky skautů, kteří byli za druhé světové války umučeni. Zvláště děti pak zaujmou Ondrášovy díry: jeskyně, z nichž podle pověstí a legend vedou vchody do podzemí plného divů a pokladů.

Když jsme u těch vyhlídek, nesmíme zapomenout také na horu Soláň, z níž jsou vidět opravdu kouzelná panorámata, a spoustu beskydských rozhleden: je to třeba Čarták, Bílá hora, Velká Čantoryje, Miloňová, Panorama nebo nejnověji unikátní Jurkovičova rozhledna.