Nadzemní prvky elektrického vedení nahradili zemními kabely. Akce si vyžádala investici přesahující jedenáct milionů korun.

"Kabelizace bude mít přímý pozitivní vliv na dodávku energie v Rožnově pod Radhoštěm, konkrétně v městských částech Jižní město, Bučiska, Kramolišov, Tylovice a Hážovice,“ vyjmenoval Miroslav Macek, technik společnosti Čez Distribuce.

Spolehlivějších dodávek energie se podle něj dočkají také zákazníci z Vigantic, Hutiska – Solance a Dolní Bečvy. Nové vedení současně umožní, v případě poruch či kalamitních stavů, záložní napájení Prostřední Bečvy, Horní Bečvy a Trojanovic, včetně rekreační oblasti Pustevny.

Nová trasa vedení, dlouhá asi dva tisíce osm set metrů, prochází svažitým kamenitým terénem s převýšením až pět set metrů. Miroslav Macek poukázal na to, že v takto „drsných“ podmínkách se špatnou přístupností a minimem příjezdových cest museli energetici drtivou část terénních úprav udělat ručně.

Starostové dotčených obcí aktivitu Čezu vítají. „Všichni si pamatujeme, jak to tady vypadalo minulou zimu. Jaká byla kalamita,“ připomněl starosta Hutiska-Solance Vladimír Petružela. Dodal, že s energetiky je v kontaktu.

„U nás bychom ještě potřebovali vyřešit problém s elektrickým vedením přes Soláň, které zásobuje elektřinou polovinu obce,“ dal podnět pro další zlepšení situace Petružela.

Podle Alice Lutišanové, mluvčí společnosti Čez pro severní a střední Moravu, se pozornost energetiků poslední roky upíná právě na Valašsko, které je často sužováno nepřízní počasí a kalamitami. Ve spojitosti se špatně přístupným terénem se to negativně odráží i v dodávkách energie.

„Letos proto firma investovala dalších osm milionů korun do obnovy sedmikilometrového úseku vedení vysokého napětí, zásobujícího údolí od Vsetína po Sirákov u Liptálu,“ připomněla Lutišanová.

Nové vedení zajistí spolehlivější dodávky energie a zabrání výpadkům, se kterými mají místní po loňské sněhové kalamitě zkušenosti. „Kvůli kalamitě byly potrhané dráty a některá místa, zejména na pasekách, se ocitla i na několik dní bez elektřiny,“ připomněl bývalý starosta Liptálu Miroslav Vaculík. Podle něj nové vedení toto riziko do budoucna omezí.

Na energetiky se po minulé zimě obrátil také starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. „Na některých místech u nás byli minulou zimu lidé bez proudu i čtyři či pět dní,“ zdůvodnil Koňařík.

Podle jeho slov našli zástupci obce s energetiky společnou řeč.

„Uvažujeme třeba nad tím, že z údolí Bzové po začátek Karlovic bychom elektřinu vedli kabelem,“ nastínil na podzim možnou variantu Koňařík.

Záležet podle něj bude také na tom, jak se k tomu postaví soukromí vlastníci pozemků. „Byli bychom rádi, kdyby se to podařilo,“ netajil se starosta.

Energetici plánují na Valašsku také další rozsáhlý projekt, který je rozdělený do několika etap. Představuje takzvané zdvojení vedení vysokého napětí ve směru od rozvodny ve Vsetíně až po Karolinku.

Toto posílení sítě, které si vyžádá investici téměř sto milionů korun, má jediný cíl. Zajistit spolehlivější dodávky obcím v údolí Vsetínské Bečvy a umožnit připojení nových odběratelů.