Získat můžete 2x2 vstupenky, a to v termínu 15. a 16. srpna 2011. Stačí k tomu docela málo. Být fanouškem Valašského deníku na Facebooku a pak být při správném zodpovězení soutěžní otázky rychlejší než ostatní.

Něco o expozicích Zámku Napajedla

Téměř sedmdesát let byl zavřený, teď opět funguje jako zajímavý turistický cíl. Řeč je o Zámku Napajedla, který před pár dny zahájil třetí sezonu ve své novodobé historii.

Postavený byl v letech 1764–1769. Jako pozdně barokní šlechtické sídlo je dílem židlochovického zednického mistra Antonína „Matese“ Slováčka podle plánů brněnského architekta Františka Antonína Grimma, u kterého stavbu objednala Anna Marie z Rottalu, provdaná za Quidobalda z Ditrichsteina.

Zámek je elegantní, jednoduchá volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene U. Ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes padesát obytných místností.

„Jeho dominantou je nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv či k tanci při slavnostních příležitostech,“ sdělila manažerka zámku Petra Psotová.

Salonek holandských mistrů

Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a celá řada dalších zajímavých prostor. „Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou je důležitým prvkem z hlediska dějin moravské barokní architektury. Představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století,“ uvedla.

Nutno dodat, že výstavba zámku pokračovala i za dědiců panství, rodu Kobenzlů, Stockau a Baltazzi. Zvláště poslední z nich se výrazně zapsal do historie Napajedel. V roce 1886 založil hřebčín a choval anglické plnokrevníky. „Objekt obklopuje park, z větší části v anglickém stylu se spoustou vzácných dřevin a rybníčkem s lekníny,“ doplnila. (red)

Výstava o Africe potěší malé i velké

Napajedla – Výstava Afrika, která se nyní koná v zámku Napajedla na Zlínsku, představuje nejzajímavější místa černého kontinentu od horké pouště po mohutné ledovce. Ukazuje pestrý kontinent od sahelu severní Afriky po Stolovou horu na jihu, od kořením provoněných ostrovů Zanzibar, Pemba, Mauritius, Reunion a Madagaskar na východě až po senegalský Dakar v západní Africe. Její návštěva potěší jak dospělé, tak děti, ty si mohou pohladit například kůži slona, nosorožce nebo žirafy.

Expozice umístěná v levém křídle přízemí zámku začíná síní slávy. Právě tady se dozvíte něco o objevitelských cestách do Afriky od Hanzelky a Zikmunda až do dnešních dnů.Také se setkáte s pravou výbavou slavného Emila Holuba včetně legendární přilby i kolekcí fosilií a mořských exponátů.V dalších místnostech je za zvuku hudby domorodých kmenů neotřelým způsobem přiblížen životní styl, zvyky či například oblékání a typické zdobení.

Jedinečné jsou hliněné destičky, které si ženy některých etiopských kmenů umisťují do spodního rtu, nebo nejrozšířenější obuv v Tanzanii. Tou jsou sandály z pneumatik. Obraz každodenního života představují nomádské chýše, které jsou vybavené kuchyní nebo velkoformátovými fotografiemi a filmy. Celou výstavu doplňují informační tabule s poznatky o vystavovaných předmětech nebo třeba o rituálním jizvení.

Část chrámu a předměty k uctívání bohů vás čekají v pouštní části, kde zajímavou atmosféru dokresluje opravdový písek.Dále se můžete projít v džungli, obdivovat původní náramky, nože nebo nádobí.Výstava, která láká také na vycpanou hlavu žirafy, zebry nebo antilopy, vznikla díky cestovateli Rudolfu Švaříčkovi a zámku Napajedla.

Výstava historických kočárků a panenek

Sbírka historických kočárků a panenek patří sympatické rodačce z Otrokovic Marii Václavínkové. Přestože je již na odpočinku v důchodu, stále je vášnivou sběratelkou nejen kočárků, panenek, ale také různých medvídků. V prostorách zámku bude vystaveno přibližně 50 historických kočárků, 100 nejrůznějších panenek a další předměty, jako jsou dětské hračky, krásné dekorace, ručně šité či vyšívané polštářky, ubrusy a mnoho dalších předmětů z dílny sběratelky. „Když jsem aranžovala panenky do kočárku, některé jsem si půjčila i od svých vnoučat a ta mi řekla: Babi, my si s nimi znova budeme moct hrát, až ty umřeš,“ říká se smíchem paní Vaclavíková.

Po letech, kdy všechny tyto skvosty schovávala na půdě či na chalupě, se rozhodla, že je ukáže světu. „Vybrala jsem si pro svou výstavu tento krásný napajedelský zámek, a to nejen pro jeho krásu a historii. Důležitá pro mě byla také atmosféra tohoto sídla, kterou naplňují jeho majitelé, “ řekla k výběru místa pro svoji výstavu sběratelka Marie Václavínková, která v sobotu bude návštěvníky expozic osobně provázet a při prohlídce jim také prozradí i několik zážitků ze své sběratelské vášně. Zároveň vyslovila přání umístit v budoucnu své historické exponáty na jedno místo a udělat něco jako muzeum.

Pravidla soutěže

Podmínkou účasti v soutěži je odpověď na soutěžní otázku na Facebooku. Cenu získá ten, kdo nejrychleji správně odpoví. Nutností je být fanouškem Valašského deníku na www.facebook.com.

Soutěž s názvem Vyhrajte balíček vstupenek do Zámku Napajedla se koná v termínu 15. a 16. srpna 2011.

1. Jména výherců budou zveřejněna na stránkách www.valasskydenik.cz v nejbližším možném termínu po ukončení soutěže. Výherce kontaktuje pořadatel soutěže a dohodne s ním termín a způsob předání ceny. Každý může vyhrát jen jednou.

2. Osobní údaje poskytnuté soutěžícími budou použity jen v souvislosti s konáním této soutěže.

3. Účastí v soutěži soutěžící souhlasí s tím, že pokud vyhraje některou z cen, může být na stránkách www.valasskydenik.cz i v tištěném periodiku Valašský deník zveřejněna jeho fotografie s uvedením jména, příjmení a města, odkud pochází.

4. Z účasti v soutěži jsou vyloučeni zaměstnanci pořadatele soutěže.

5. Hry se mohou účastnit osoby starší 18 let.

6. Provozovatel soutěže si vyhrazuje právo pravidla soutěže kdykoli změnit, soutěž zkrátit, prodloužit či bez náhrady ukončit.

7. Výsledky soutěže jsou konečné, bez možnosti odvolání.

8. Konečné rozhodnutí o sporných otázkách je vždy na provozovateli soutěže.

9. Vymáhání účasti v soutěži či výher právní cestou je vyloučeno. Účastník není oprávněn místo výher požadovat finanční plnění.

10. Provozovatel nenese žádnou odpovědnost za jakákoli rizika a závazky související s výhrami v soutěži.