„V listopadu a prosinci se uklízí po sezoně. Drátkují se parkety, zakrýváme nábytek. Do poloviny února se pak čistí drobné předměty,“ přiblížila kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová.

Dodala, že tato činnost se neprovádí kvůli chladu přímo v zámeckých komnatách, ale ve vytápěné místnosti. Další fáze úklidu přijde těsně před otevřením. „Od půlky února do konce března se uklízí v interiérech a myjí se i například chodby,“ řekla Pluhařová. Další památka na Zlínsku to má se zimním úklidem trochu jinak. Hrady mají poněkud odlišné klima než zámky a od toho se odvíjí péče o ně. „Zatím jsme tady před pár dny ještě uklízeli sníh,“ usmál se kastelán hradu ve Zlíně-Malenovicích Luděk Bubeník. Dodal, že opravdový úklid přijde až v březnu.

Těžší podmínky, panující na hradech, potvrdil i kastelán hradu Buchlov Rostislav Jošek. „Máme to složitější než zámky, je zde větší zima,“ vysvětlil Jošek.Poté, co se v listopadu po úklidu strhne z podlah speciálním strojem lak a schovají se choulostivé předměty, pracovníci například konzervují a udržují zbroj. Až dovolí klimatické podmínky, lakují nově tamní podlahy.

V nedalekých Buchlovicích se na zámku smejčí přes celou zimu. „Úklid se provádí jak v prohlídkových místnostech, tak v depozitářích. Není to tak, že by se objekty zavřely a nic se nedělo,“ konstatovala mluvčí kroměřížského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. Podobně se vyjádřil také kastelán Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

„Úklid se u nás provádí od uzavření průběžně až do jara. Je skutečně důkladný, drátkují se parkety, čistí se křišťálové lustry, odstavujeme nábytek od zdí, myjeme i prostor za ním,“ vyjmenoval namátkou kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.

Zcela jiné podmínky má pak Valašské muzeum v přírodě (VMP) v Rožnově pod Radhoštěm. Otevřeno je tam i v zimě. Údržbářské, restaurátorské a konzervátorské práce se tedy vykonávají celoročně. Protože jsou však zavřeny aspoň části skanzenu s názvem Valašská dědina a Mlýnská dolina, mohou se odborní pracovníci věnovat přes zimu opravám především těch předmětů, které již dosloužily.„Třeba nyní vyrábíme nové vodní kolo na hamr,“ přiblížil technický náměstek valašského muzea Milan Gesierich.