O najchutnější valašské buchty budou soutěžit v Hrozenkově

Kdy: sobota 8. dubna ve 14.00 hodin
Kde: Lidový dům v Novém Hrozenkově
V sobotu 8. dubna ve 14 hodin začíná v Lidovém domě v Novém Hrozenkově desátý ročník soutěže O najchutnější valašské buchty. Pořadatelem tradičního velikonočního klání je Spolek pro zachování valašských tradic.

Vzorky mohou účastníci přihlásit v sobotu mezi 10.30 a 13. hodinou. Pořadatelé je rozdělí do několika kategorií. „Soutěžící mohou přinést dorty, řezy, rolády, frgály, štrůdly, koláčky, domácí buchty, bábovky, velikonoční beránky a ostatní dobroty, vyjmenoval za pořadatele Milan Mareček.

Odborná porota bude hodnotit především vzhled, vůni a soudržnost přinesených soutěžních vzorků. „Není třeba napéct podle nejnovějších receptů. Spíš bychom byli rádi, kdyby soutěžící oprášili staré valašské recepty našich babiček," doplnil Mareček.

V doprovodném programu předvedou členové Spolku pro zachování valašských tradic ukázku stloukání másla a malování velikonočních vajíček.

Turisté si vyrazí „za náprstkem"

Klub českých turistů zve na první letošní vycházku Za toulavým náprstkem. Bude jí už dvacátý čtvrtý ročník výstupu na Malou Lhotu. Akce je vhodná také pro rodiče s dětmi. Start, trasa i způsob dopravy jsou individuální. Cílem je Restaurace Pod Dubem v Malé Lhotě. Turisty zde budou očekávat mezi 11. a 14. hodinou.

Improvizační divadlo na apríla

Kdy: sobota 1. dubna v 19.00 hodin
Kde: M-klub Valašské Meziříčí
Další z večerů věnovaných improvizačnímu divadlu čeká v sobotu návštěvníky M-klubu ve Valašském Meziříčí. Uskuteční se tady další z tradičních „zápasů" zvaných Improliga. „Domácí tým Valounů tentokrát vyzval brněnský soubor 3migranti. Rozhodně to bude stát za to," ujistil Ondřej Smolka z Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí. Improliga začíná v M-klubu ve 19 hodin.

Chrám i tvrz 2017 - 24. ročník krajské soutěže dětských pěveckých sborů

Kde: Dům kultury Vsetín
Kdy: pátek 31. března od 9.00 hodin, sobota 1. dubna od 10 hodin
Po dva dny bude Dům kultury ve Vsetíně hostit čtyřiadvacátý ročník soutěže Chrám i tvrz. Soutěž je zaměřená na krásu českého jazyka v mluveném i pěveckém projevu. Dnes od 9 hodin bude v malém sále šestičlenná porota ve složení Jiří Vymětal, Ivana Bublíková, Jana Rokytová, Magda Goláňová, Petr Filgas a Kateřina Mrlinová hodnotit umělecký přednes. Žáci základních škol vsetínského okresu budou soutěžit ve třech kategoriích podle věku.

V sobotu od 10 hodin začnou soupeřit mladí zpěváci o prvenství v Krajské soutěži dětských pěveckých sborů. Jejich výkon posoudí odborná tříčlenná porota v čele s Milanem Chromíkem. „Jelikož soutěž podporuje českou slovesnost a hudebnost, je nutné, aby děti soutěžily s českými texty českých autorů. Dětské sbory musí zazpívat tři české písně českých autorů," upřesnila Eva Hennelová z Domu kultury. Na páteční program se vstupné neplatí, v sobotu je dobrovolné.

V Lačnově se opět bude drát peří

Kdy: sobota 1. dubna od 13.00 hodin
Kde: areál muzea Vařákových pasek v Lačnově
Lačnovský klub seniorů zve širokou veřejnost na oblíbenou akci s názvem Drhnutí peří a ukázka zpracování ovčí vlny. Uskuteční se dnes od 13 hodin v areálu muzea Vařákových pasek na Kozinci v Lačnově. Všichni příchozí se můžou přiučit technikám drhnutí husího peří, kramplování ovčí vlny, předení na vřeténku nebo kolovratu, plstění dekorativních předmětů z ovčí vlny nebo pletení ze spředené vlny. Každý účastník si všechny činnosti může vyzkoušet. Občerstvení zajištěno.

Rodačka otevře výstavu obrazů

Kdy: neděle 2. dubna v 10.00 hodin
Kde: Hovězí
Návrat domů je název výstavy obrazů, kterou připravili v obřadní síni Obecního úřadu v Hovězí. Svá díla tady představí místní rodačka, která však dnes žije ve Velkých Losinách, Hana Daňková Měrková. Autorka vystavených obrazů vystudovala obor matematika, deskriptivní geometrie a výtvarná výchova na Univerzitě Karlově v Praze, doktorát získala na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Působí jako středoškolský a vysokoškolský pedagog. Mimo jiné je také autorkou výukových programů pro děti z edice Chytré dítě. Vernisáž obrazů Hany Daňkové Měrkové začíná v Hovězí v neděli 2. dubna v 10 hodin. Výstava potrvá do 9. dubna.

Cider párty

Kde: Tři opice Vsetín
Kdy: sobota 1. dubna od 20 hodin
Největší tahák: britský zpěvák a multiinstrumentalista Darren Eve, kapely Psychocandy a February

Katarzia

Kde: T klub Rožnov p. R.
Kdy: sobota 1. dubna od 20 hodin
Sólový koncert svébytné písničkářky ze slovenské Nitry

Ze sousedního regionu

Trofeje zvířat na výstavišti

Kdy: od pátku do neděle od 9 do 17 hodin
Kde: výstaviště Floria v Kroměříži
Na Florii Kroměříž se ode dneška do neděle koná prodejní výstava Myslivost, rybářství a včelařství 2017. Milovníci přírody se mohou těšit na vzácné trofeje a bohatý doprovodný program včetně zvěřinových a rybích specialit. Návštěvníky čeká i tradiční přehlídka trofejí zvěře ulovené loni na Kroměřížsku.

Vandrácká padesátka přes Bílé Karpaty

Kdy: sobota 1. dubna
Kde: Nivnice
Už 39. ročník turistického pochodu přes Bílé Karpaty. Turisté si mohou vybrat z několika tras, všechny startují na hřišti v Nivnici mezi 6.30 a 9.00. Nejkratší měří 20 km a zavede účastníky na Hrabinu a do Březové. Pětatřicetikilometrová túra zavede turisty až na Velkou Javořinu. Na ještě o 11 km delší cestě zamíří lidé z Velké Javořiny na Velký Lopeník a přes Studený vrch a Březovou zpět do Nivnice. Nejdelší stezka měří 50 km a vine se přes Javořinu, Květnou na Lopeník a k chatě Lopata. Vandrácká 50 nabízí i cyklotrasy, a to po 50 km přes Lopenické Bošáčky, na 65km trase cyklisté navštíví rozhledny východního Slovácka. Trasy vedou po značených turistických cestách, pouze úsek NivniceHrabina má vlastní značení. Všechny vedou terénem, pouze první a poslední kilometry po silnici.

Hobby burza

Kdy: sobota 1. dubna od 8 do 13 hodin
Kde: Otrokovická Beseda
Setkání sběratelů všech oborů: papírová platidla, mince, poštovní známky, pohlednice, telefonní karty, starožitnosti, hračky, odznaky, minerály, zápalkové etikety, fotografie, modely, pivní tácky, kuriozity a mnoho dalšího.

IX. včelařská akademie

Kdy: sobota 1. dubna od 9 hodin
Kde: UTB ve Zlíně, ulice Mostní
Mezinárodní konference spojená s regionální výstavou včelařských potřeb. Akci pořádá zlínská pobočka Českého svazu včelařů. Do 17 hodin se uskuteční tři přednášky na téma. Na výstavě budou úlové sestavy, včelařské potřeby, ochranné pomůcky i literatura.