Základem Gulášfestu je samozřejmě bohatá nabídka pokrmu, po němž tradiční akce nese i svůj název. Na jeho přípravu padne při každém ročníku na dva tisíce kilogramů masa. Letos mohli návštěvníci ochutnat více než třicet druhů guláše nejrůznějších chutí, vůní i barev.„Kromě klasického hovězího a vepřového také guláš jelení, srnčí, dančí, kančí, segedínský, rančerský, zabijačkový, mexický, jemný kuřecí či guláš telecí,“ vyjmenoval šéfkuchař festivalu Petr Zahradníček.

Kromě toho se v nabídce objevil například také uzenářský speciál s kabanosem, klobásou a anglickou slaninou, švédský guláš s koprem či guláš rybí. Zkrátka nepřišli ani vyznavači vegetariánské stravy – pro ty kuchaři připravili třeba fazolový, sójový či hříbkový guláš. Tradiční pokrm pak bylo možné spláchnout několika druhy piva i nealkoholických nápojů.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm hostilo v sobotu 16. července 2022 dvacátý sedmý ročník Pekařské soboty. Součástí byl návštěvnický trojboj v netradičních disciplínách.
S trakařem, půllitrem i na chůdách. Pekařskou sobotu zpestřil speciální trojboj

Program festivalu zpestřila v pátek v podvečer také tradiční soutěž dobrovolníků z řad příchozích v pojídání guláše na čas. Úkolem pětice přihlášených bylo během pěti minut spořádat co nejvíce porcí klasického hovězího guláše s chlebem. Klání ovládl známý přeborník podobných soutěží jedlíků – Jaroslav Němec z Bystré u Poličky. V předepsaném limitu zvládl sníst čtyři plné misky.

„Nebylo to jednoduché – guláš byl výborný, ale byly v něm poměrně velké kusy masa, což znesnadňovalo polykání. Pomohlo jedno pivo, které jsme mohli využít na zapití,“ popsal Jaroslav Němec. Prozradil, že před samotným kláním nijak nehladověl.

„Byl jsem na festivalu už od rána a během dne jsme další dva guláše ochutnal. Dal jsem si jelení a také sójový, na který jsem byl zvědavý,“ svěřil se Němec.

Během sobotního programu se pak vyhlašovala i druhá letošní soutěž – o nejlepší valašskomeziříčský guláš. Do tohoto klání se mohli hlásit amatérští i profesionální kuchaři z města a okolí.

Nedílnou součástí každého Gulášfestu je také bohatý hudební program. Na pódiu v areálu letního stadionu se vystřídala řada kapel různých hudebních žánrů od cimbálové muziky až po tvrdý rock. Mimo jiné vystoupil například Xindl X, písničkář Pokáč, kapela Iné kafe, Martin Harich, Reflexy, Rammstein Member´s Club, Light & Love a mnoho dalších. Na své si přišli i nejmladší návštěvníci festivalu: pro děti byl připravený lunapark s četnými atrakcemi.