Záměr přijmout tento předpis schválili radní města už na konci března. Na dnešním jednání zastupitelů má vyhláška získat konkrétní znění.

„Pokud zastupitelé podpoří rozhodnutí radních, pak v okruhu sta metrů od škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče a budov státních orgánů a církví bude provozování automatů zakázáno,“ přiblížila návrh vyhlášky vsetínská starostka Květoslava Othová. Do této vzdálenosti od zmiňovaných objektů se přitom v současné době nachází přibližně polovina z celkového počtu 231 přístrojů. Do nich jen v loňském obyvatelé Vsetína naházeli více než 170 milionů korun. „Myslím si, že tento údaj hovoří za vše a není potřeba dalších argumentů,“ komentovala alarmující číslo starostka.

Podle Petra Verosty z Občanského sdružení Občané proti závislostem, které proti automatům ve Vsetíně dlouhodobě vystupuje, je ve hře pět různých podob připravované vyhlášky.

„Z našeho pohledu bychom preferovali, kdyby se uvažovaná stometrová vzdálenost od vybraných budov měřila kružnicí od jejich paty,“ přiblížil Verosta. Tuto metodu považují představitelé občanského sdružení za nejvíce transparentní. Pokud by tento návrh prošel, zákaz provozování automatů by se týkal bezmála dvou desítek heren a přibližně sto dvaceti výherních automatů ve Vsetíně.

Výherní automaty označili už dříve za jeden z největších problémů města sami obyvatelé Vsetína. „Sám automaty nehraju, ale často vidívám u heren postávat i velmi mladé lidi a to určitě není dobře. Alespoň nějaká regulace by byla dobrá,“ mínil například Tomáš Běťák.

Zastupitelé se rozhodli vyjít lidem vstříc, a to i přesto, že tímto krokem přijde městská pokladna o několik milionů korun. „Tuto iniciativu vítám. Myslím si, že jakýkoliv dopad na rozpočet je v tomto případě podružný,“ uvedl například zastupitel Dalibor Sedláček a podobné názory vyslovili i další volení zástupci občanů města.

„Přínos do městské pokladny v žádném případě nevyvažuje to, co automaty v konečném důsledku způsobují,“ přidal se Daniel Fojtů.