Nejprve ji však symbolicky odemkli klíčem, který jim ke břehu před vsetínskými Městskými lázněmi jako každý rok přivezl vládce vod – vodník Bečvoch.

Tradiční odemykání řeky Bečvy se vždy těší nemalému zájmu přihlížejících. V sobotu tomu, i díky příjemnému, téměř letnímu počasí, nebylo jinak. Slunečné počasí vyhovovalo i vodákům, kteří pro první jarní vyplutí zvolili převleky v havajském stylu. Nicméně se museli potýkat s nízkým stavem vody.

„V takových podmínkách je více než jindy důležité dobře sledovat řeku a číst vodu. To je zejména úkol pro háčka, tedy člena posádky, který sedí v lodi vepředu," vysvětlila vsetínská vodačka Simona Hlaváčová.

Samotnému odemčení Bečvy a vyplutí na vodu ještě předcházel křest nových lodí a vodácké výstroje. Vodáci také navázali na úspěšnou loňskou účast rodin s dětmi. I letos tak na lodích nechyběli nejmladší členové vodáckého oddílu Skorci ze Vsetína, kteří pilně v zimním období trénovali v krytém bazénu ve Vsetíně. „Malí vodáci jsou už tak nažhavení na první splouvání, že si ho chtějí užít a oslavit, jak se patří," řekla vedoucí vodáckého oddílu Skorci Gabriela Hučíková ze Vsetína.