Tak například: před časem se nechali zlákat na levnou elektřinu. A dnes neví, jak vybřednout z dluhů. Všechno přitom začalo nevinně.
Loni je navštívila zástupkyně energetické společnosti Bohemia Energy (BE) a nabídla jim výhodný tarif, pokud odstoupí od smlouvy se stávajícím poskytovatelem elektrické energie, společností ČEZ.
„Byly jsme tenkrát doma samé ženské. Paní si nás sezvala, rozdávala cigarety a slibovala levnou elektriku. To se nám líbilo. Tak jsme ji podepsaly smlouvu,“ vylíčila Drahomíra Tulejová, která se spolu s dalšími Romkami loňského sezení zúčastnila.
Tvrdí, že smlouvu zástupkyně společnosti napsala na její dceru, která nebyla doma. „Řekla mi: To nevadí, podepište to za ni. Já neumím číst ani psát, protože jsem ji ale věřila, podškrtla jsem to. Nechaly jsme se nalákat na sladká slova. Podepsala i Kandráčová, Žigová a další ženské,“ pokračuje rozčileně Tulejová. Přiznala, že když se její manžel dozvěděl co udělala, hrozně se rozčílil.
Smouvy proto rodiny daly k nahlédnutí romským koordinátorům. „Když jsme to propočítali, zjistili jsme, že v konečném výsledku by rodiny u nové společnosti zaplatily stejně, jako u firmy ČEZ,“ řekl koordinátor Patrik Danič.
Šli smlouvu zrušit
Obyvatelé Poschly se proto rozhodli od smlouvy s BE odstoupit. Mylně se ale vydali na kontaktní místo ČEZu.
Podle nich si je tam pracovník společnosti zavedl do počítače a obyvatelé kontejnerových domů pak v domnění, že je věc vyřízená, pustili záležitost z hlavy.
Jenže pak je čekalo překvapení. „Během týdne nám přišla od Bohemia Energy první faktura na splátku. My jsme ale nevěděli za co. Žádnou elektřinu jsme ale od nich neodebrali,“ vysvětlil Emil Tulej proč částku, stejně jako ostatní, nezaplatil.
A neplatili řadu měsíců. Po zhruba roce už firma Bohemia Energy po obyvatelích kontejnerových domů vyžaduje velké peníze. „Moje rodina má platit kolem jedenácti tisíc, přitom od nich elektriku vůbec nebereme,“ rozčílila se další z dotčených Romek, která si ale nepřála zveřejnit jméno.
Pracovník obchodní pobočky BE v Olomouci Karel Kovařík je dlužnou částkou překvapen. Vysvětlil však, že po zrušení smlouvy je nutné zaplatit deaktivační poplatek a každá další upomínka je penalizována stokorunou. „Zákazník má třicet dnů na to, aby smlouvu bez udání důvodů vypověděl. A učinit tak musí písemně,“ upřesnil Kovařík. Řekl, že už před časem Romům doporučil, aby o odpuštění deaktivačního poplatku písemně zažádali na centrále BE v Praze.
Tato informace se ale na Poschlou údajně nedostala. „To slyším poprvé až od vás,“ pokrčila rameny poradkyně vsetínského místostarosty pro práci s Romy Daniela Cincibusová. O stylu, jakým byla smlouva mezi BE a Romy sjednána má velké pochybnosti. „Nikdo je například nepoučil, jakým způsobem se od ní dá odstoupit,“ podotkla.
Míní, že firmy hřeší na nízké právní povědomí Romů. Bije proto na poplach. „Do případu zapojíme ombudsmana, aby věc prošetřil,“ dodala Daniela Cincibusová.