„Šestého března jsme pomohli našim kamarádům karatistům při útěku před válkou. Z původních šestadvaceti uprchlíků zde zůstalo pět matek a patnáct dětí. Osm dětí přijelo bez rodičů, kteří zůstali na Ukrajině, aby pomohli s obranou své vlasti. Po dvou měsících se někteří vrátili, jelikož v oblasti, kde bydlí, se přestalo bojovat,“ popsal aktuální situaci Radek Kleibl, trenér oddílu tradičního karat SKP Vsetín.

Zároveň poděkoval lidem ze Vsetína, kteří už v průběhu uplynulých týdnů nabídli svou pomoc.

Ilustrační foto
Policisté v kraji během víkendu zjistili přes dvě stovky dopravních přestupků

„Jediné, co mohou naši ukrajinští přátelé udělat, je poděkovat. Sami nemají nic, jen svoje osobní věci. Dnes bydlí na internátě Střední průmyslové školy ve Vsetíně,“ přiblížil Kleibl.

Zmíněné ubytování válečným uprchlíkům do konce července hradí stát. Dále dostávají podporu ve výši pět tisíc korun na měsíc.

„Z toho si musí zaplatit jídlo, hygienické potřeby a další věci potřebné k životu,“ uvedl Kleibl. Upřesnil, že v současné době se jedná o tři ukrajinské matky a čtrnáct dětí ve věku 5 až 17 let.

„Zůstávají, protože jsou z Oděsy a z Kyjeva, kde jim stále hrozí nebezpečí ohrožení života. Všechny děti chodí do školy, poctivě trénují a reprezentují město Vsetín na soutěžích tradičního karate, kde patří k těm nejlepším,“ dodal Radek Kleibl.

Kdokoliv by chtěl těmto ukrajinským uprchlíkům pomoci, může tak učinit jakoukoliv finanční částkou zaslanou na transparentní účet 2202173320/2010.