Obě planety jsou po Slunci a Měsíci dva nejjasnější objekty na obloze. Jejich vzájemné přiblížení se nazývá, stejně jako v případě dalších nebeských těles, konjunkce. Venuše a Jupiter se při ní na obloze minou ve vzdálenosti přibližně 0,5 obloukového stupně. Mezera mezi nimi tak bude jen nepatrně větší, než jak velký vidíme Měsíc v úplňku.

Každé sté novorozeně ve Vsetíně, dostane plenkový dort
Každé sté miminko dostane plenkový dort

„Venuši v dalekohledu neuvidíme pěkně kulatou. Při pohledu ze Země nám totiž ukazuje fáze podobné fázím Měsíce. Na Jupiteru teleskop odhalí tmavší pásy vytvořené v jeho atmosféře. V blízkosti obří planety spatříme čtyři velké měsíce Io, Europu, Ganymeda a Callisto. Kromě toho zamíříme dalekohledy také na Měsíc a naoranžovělou planetu Mars,“ pozval odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil.

Křížovou cestou na Uhlířský vrch.
TIP NA VÝLET: K přírodní památce aneb Křížovou cestou na Uhlířský vrch

Muzeum regionu Valašsko, pod jehož správu hvězdárna spadá od roku 2005, upozorňuje, že se pozorování uskuteční jen za vhodných podmínek. „Sledujte Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde nejpozději hodinu před začátkem akce upozorníme na její případné zrušení,“ doplnil na závěr Svozil.