Ochotníci z Lidového domu hrají měsíce na provizorní scéně.

PŘÍŠTÍ SEZONA V NOVÉM

Divadlo ve Vsetíně se dosud jevilo jako malé oblastní jeviště, nikoli jako okresní scéna.

„Vsetínští divadelníci mají co nabídnout a je to vidět i na zájmu, se kterým chodí lidé na představení. Prostory nebyly reprezentativní. Chybělo zázemí pro herce i diváky,“ zhodnotil Vsetíňan Jan Gottfried s tím, že dlouhodobé neinvestování už bylo zřetelně vidět.

Změn na Liďáku si kolemjdoucí nemohli nevšimnout. Řemeslníci postavili lešení kolem celé budovy a zatím opravili přes šedesát procent všech střech.

„Je to regulérní staveniště. Ani moc nezateklo při rekonstrukci střech. Teď to není pohled příjemný, ale až se to dodělá, bude to hezké,“ těší se herec a režisér Divadla v Lidovém domě Pavel Rejman.

Po kompletní výměně oken stavební firma následně celý dům zateplí a udělá novou fasádu. „Práce vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy přijdou město Vsetín na 17,8 milionu korun včetně DPH. Počítáme také se zhruba třímilionovou dotací ze Státního fondu životního prostředí,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička.

V plném proudu je výměna jevištní technologie. Dělníci vyměnili nosný rošt a ve výrobě jsou kladky jevištních tahů. „Pro bezpečnost divadla je největší bonus nové tahové zařízení. Provozovali jsme ho dosud na výjimku, protože tam byl dřevěný rošt a to norma nedovoluje,“ připomněl divadelník Pavel Rejman. Tahy budou společně s oponou instalované do konce dubna.

V Liďáku se počítá také s opravou elektroinstalace, výměnou osvětlení a novými malbami a nátěry. Tyto práce zakončí řemeslníci na přelomu dubna a května. Veškeré úpravy v interiéru včetně oprav sociálního zařízení si vyžádají investici ve výši asi deset milionů korun.

Po dokončení prací uvnitř postaví dělníci vedle Lidového domu parkoviště s kapacitou čtrnáct míst, veřejné osvětlení a oplocení. „Z parkoviště povede bezbariérový přístup do divadelního sálu. Představení budou dostupnější pro handicapované spoluobčany,“ uzavřel starosta Růžička.