Mramorový sál obsadilo o víkendu bezmála dvě stě okrasných ptáků. Radost tím udělali zejména malým dětem

Společně s nimi navštívila malá školačka o víkendu dvaadvacátou Valašskou výstavu okrasného ptactva. Pestrobarevní opeřenci se jí a další více než tisícovce návštěvníků představili v Mramorovém sále vsetínského zámku na Horním Městě.

Výstava zaujala nejenom ty nejmenší. „Jsem překvapen, o kolik druhů tak krásných ptáků se chovatelé starají," povídá své přítelkyni dvacetiletý Vsetíňan Libor Havlíček.

Další návštěvníci přišli na výstavu uspořádanou vsetínskou Základní organizací Českého svazu chovatelů sbírat zkušenosti. „Chovatelství, zejména papoušků, se věnuji téměř deset let. Vsetínskou výstavu navštěvuji rád. Vždy si z ní odnesu nové zkušenosti a poznatky. Organizují ji lidé, kteří svojí práci rozumí," vyjadřuje se při bedlivé prohlídce vystavených ptáků Jan Smejkal z Nového Jičína.

Návštěvníkům výstavy představilo osmnáct vystavovatelů na sto devadesát ptáků. „Vystavujeme jednačtyřicet kanárů, stejný počet takzvaných drobných ptáků jako jsou zebřičky, chůvičky, guldy a další," informuje hlavní organizátor výstavy Josef Zgabaj z Ratiboře.

Nechybí ale mezi nimi ani andulky. „Kolegové tu vystavují i ty, s nimiž se pochlubili na nedávné světové výstavě a získali s nimi v různých kategoriích bronzové, stříbrné i zlaté medaile," upozorňuje ratibořský chovatel.

Zvláštní pozornost však přece jenom věnuje většina obdivovatelů okrasných ptáků papouškům. Zastoupení v Mramorovém sále vsetínského zámku mají drobní i ti velcí.

Mezi nimi má zvláštní postavení papoušek karmínový, jehož domovskou zemí je Austrálie. „Chov tohoto papouška je hodně obtížný a vyžaduje zkušenosti. Do Vsetína jej přivezl chovatel Kamil Štěpánský z Hovězí," představuje Josef Zgabaj ptačí zvláštnost letošní vsetínské okresní výstavy okrasného ptactva a kanárů.

Přestože výstavu v minulých letech navštívily vždy stovky spokojených lidí, a stejně je tomu i letos, nevylučují organizátoři, že je poslední. Vsetínská organizace má totiž jen osm členů. Všichni jsou důchodci. „Mezi mladými lidmi není o chovatelství zájem. A nám už na pořádání výstav moc sil nezbývá. Připravit takovou výstavu je čím dál náročnější a složitější," neříká s nadšením Josef Zgabaj.