Projekt stavební obnovy zámku Vsetín odstartoval už v roce 2014 a jeho dosavadní dvě etapy přišly na bezmála 50 milionů korun.

„Udělalo se toho spoustu. Mezi nejzásadnější body patřily například nové depozitáře a stálá expozice, repase historických oken, obnova zámecké zdi či instalace unikátního protipožárního systému ve věži,“ připomněl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Teď přichází na řadu třetí etapa rekonstrukce.

„V její první fázi se bude renovovat fasáda, budovat nový výtah v atriu, revitalizovat okapový systém či opravovat vybrané vnitřní a vnější dveře,“ vyjmenovala Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je majitelem zámku a zřizovatelem Muzea regionu Valašsko.

Ilustrační foto
Valašské Meziříčí postaví nový dům pro seniory. Nabídne 30 malometrážních bytů

Celkové náklady jsou vyčísleny na 26,3 milionu korun. Až pětaosmdesát procent z uznatelných výdajů, tedy zhruba 22,4 milionu, pokryje evropská dotace.

„Zbývající část uhradí Zlínský kraj,“ doplnila Fišerová.

Předpokládaný termín ukončení stavebních úprav je stanovený na 24. ledna příštího roku.

„Veškeré práce proběhnou za plného provozu, a tak se návštěvníci nemusí obávat, že přijdou o své oblíbené akce a programy. Kromě atria, kde probíhá výstavba výtahu, jsou přístupné i všechny návštěvnické prostory zámku,“ ujistil mluvčí Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík.

Sídliště Rybníky ve Vsetíně čeká revitalizace.
Regenerace vsetínského sídliště Rybníky se části obyvatel nelíbí

Touto fází muzeum, respektive Zlínský kraj, ukončí práce na objektu zámku. V další se chce zaměřit ještě na obnovu okolního prostranství.

V plánu je například úprava příjezdové cesty a chodníků spočívající ve výměně živičného a asfaltového povrchu za žulové kostky, obnova zámecké zdi v západní části parku či instalace nových laviček, stolů, informačních tabulí, stojanů na kola a scénického osvětlení.

„Termín realizace bude stejně jako doposud záviset na tom, jak budeme úspěšní při získávání finančních zdrojů,“ dodal ředitel muzea Tomáš Vitásek.