Tradiční přehlídka nese totiž letos podtitul Z jihu na sever aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán. Druhou půlku festivalu proto vyplní snímky natočené v posledních dvou letech na opačné straně Evropy – ve Skandinávii.

Filmy z obou regionů budou v programu zařazeny střídavě. Celkem se diváci mohou těšit na čtrnáct projekcí: sedm skandinávských a sedm balkánských. Jejich výběr ovlivnila podle pořadatelů snaha o co největší žánrovou pestrost i záměr dostat do programu zástupce co největšího počtu zemí.

„Systematickým mapování balkánské kinematografie se zabýváme dlouhodobě, máme ale slabost i pro severské filmy. Když je příležitost, snažíme se je zařazovat do našeho běžného klubového programu nebo do naší druhé stěžejní přehlídky Evropská filmová inventura,“ vysvětluje předseda pořádajícího Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník.

Podle jeho slov mají obě kinematografie spoustu společných rysů.

„Třeba provázanost jednotlivých národních kinematografií Skandinávie je velmi podobná tomu, jak vzájemně spolupracují tvůrci z balkánských zemí, jak kooperují produkční společnosti bez ohledu na to, ze které země pocházejí, jak si ‚půjčují‘ herce, režiséry, kameramany, střihače, náměty a podobně,“ popisuje Kostelník.

Podobnost vidí také v tématech, které na severu i na jihu tvůrci zpracovávají.

„Společných prvků můžeme najít opravdu hodně, za všechny bych zmínil třeba specifický přístup k humoru. V obou kinematografiích se setkáváme s humorem, který často přechází ze slz k smíchu a opačně, takže když se řekne balkánská nebo skandinávská komedie, nejedná se většinou o prvoplánově komické filmy,“ přibližuje Milan Kostelník.

O skandinávské části programu prozrazuje více její dramaturg Petr Mašata: „Severská nabídka v našem programu bude poměrně pestrá. Zahajovacím filmem přehlídky bude finské životopisné drama Tove o životě autorky legendárních Muminků Tove Jansson,“ uvádí Mašata.

Do historie se obrací také velkolepá skandinávská koprodukce Margrete – královna severu o středověké vládkyni nebo dánský snímek Dobrý zrádce, který je příběhem odvahy dánského velvyslance v USA během 2. světové války.

O odvaze během války pojednává také norský film Hranice odvahy, kterou zde prokazují dětští hrdinové.

„Film je vhodný i pro malé diváky a bude promítán v dabované verzi,“ upozorňuje Mašata.

Skandinávskou komedii zastoupí norský snímek Nic k smíchu nebo také zombie parodie Projekt Z aneb jak natočit zombie film. Aktuální švédskou kinematografii bude reprezentovat film Tady byla Britt-Marie o svérázné trenérce mládežnického fotbalového týmu.

Balkánskou část programu sestavil Jiří Fiala.

„Letos jsme se nechtěli omezit pouze na země bývalé Jugoslávie. Nabídneme proto třeba rumunský krimi thriller Neznámý nebo albánskou komedii Lvi jedou do Benátek. Ta si ve Vsetíně odbude svou oficiální českou premiéru,“ upozorňuje Fiala.

Stejně jako ve skandinávské části programu, nebude ani v té balkánské chybět film, který se námětově obrací do dávné minulosti.

„Speciálně pro naši přehlídku jsme domluvili a přeložili adaptaci zásadního díla chorvatské literatury Rybaření a rybářské rozprávění. Z mnoha nových výborných chorvatských filmů jsme vybrali právě tento, a to je pro něj myslím nejlepším doporučením,“ ujišťuje Jiří Fiala.

Mimo českou distribuci se uskuteční také projekce černohorského dramatu Na konci zimy. Srbskou kinematografii zastoupí netradiční a festivalovými cenami ověnčená romance z ústavu pro mentálně postiženou mládež Oáza. Dalším bohatě oceněným filmem bude makedonské dokudrama Země medu.

„Sedmičku balkánských filmů doplní v sobotu kolem půlnoci snímek, který jsme se rozhodli uvést jako projekci naslepo. Mohu prozradit jen to, že v žádném jiném českém ani slovenském kině tento film určitě neuvidíte,“ přibližuje i jedno chystané divácké překvapení Fiala.

Vsetínský filmový maraton pořádá Filmový klub ve Vsetíně. Hlavním partnerem je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu. Aktuální informace o přehlídce včetně kompletního programu jsou na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz.