Chybět nebudou tradiční „ochutnávky“ zdravotních postižení, jako je jízda na mechanickém či elektrickém vozíku, odezírání z úst či hmatové vjemy v roli nevidomého. „Cílem naší kampaně je přimět lidi, aby postižené byli schopni akceptovat a respektovat a také si uvědomili, že drobnost, kterou většina společnosti bez povšimnutí překoná, může být pro osobu s handicapem neřešitelný problém,“ řekl ředitel spolupořádající Základní školy Integra Libor Podešva.

Novinkou bude letos soutěž v průjezdu knihovnou na mechanickém invalidním vozíku na čas. Zájemci si budou moci vyzkoušet také nasednout do bezbariérového autobusu, který bude k dispozici od jedenácti do čtrnácti hodin. „Den bariér ukazuje veřejnosti pohled na běžný život lidí s handicapem a já věřím, že je také učí, jak nebýt lhostejní k problémům, které tito lidé překonávají denně,“ byl přesvědčen Tomáš Pifka, ředitel Vzdělávacího a komunitního centra Integra, které se na čtvrteční akci také podílí.

Na Dni bariér ve Vsetíně se představí také řada neziskových organizací zabývajících se pomocí a péčí o osoby se zdravotním postižením, nebudou chybět ani kulturní vystoupení. Další letošní novinkou je také spolupráce s Muzeem regionu Valašsko, díky níž mohou lidé bezplatně navštívit výstavu Labyrintem věčné tmy na vsetínském zámku.

Podruhé bude součástí Dne bariér také kampaň nazvaná Křesadlo. „Jejím smyslem je navrhnout a ocenit tři dobrovolníky, kteří obětavě a nezištně pomáhají různým neziskovým organizacím,“ přiblížila Kateřina Trochtová ze Společnosti pro komunitní práci Vsetín.