Sto osm pohybů, které vyučují instruktoři Sdružení taoistického tai chi, je však zaměřeno výhradně na zlepšení zdravotního stavu a navození psychické pohody. „Mám artrózu kyčlí i kolen, díky pravidelnému cvičení si přesto udržuji slušný rozsah pohybů. Výrazně se také zlepšila moje psychická odolnost,“ svěřil se Petr Václavík ze Vsetína, který se tai chi věnuje už sedm let.

Za tvůrce tai chi je obecně považován Chang San-feng, který žil ve dvanáctém století. Sestavu sto osmi pohybů taoistického tai chi, jež vychází ze stylu Yang, upravil a přenesl na západ Mistr Moy Lin-shin v roce 1970. Nejprve ji začal vyučovat v Kanadě, odtamtud se brzy rozšířila do celého světa. S cvičením se mohou seznámit i lidé ve Vsetíně. „Vždy na jaře a na podzim otvíráme nové skupiny. Základní kurz trvá čtyři měsíce, potom zájemce může pokračovat ve skupině opakujících,“ uvedla instruktorka Eliška Jolovová.

„Mrzí mě, že se stále tak málo ví o zdravotních účincích tai chi. Cvičení je relaxační, jemné a vyvážené. Tělo vystavuje přiměřené zátěži a pomáhá odbourávat napětí, které může být zdrojem mnoha nemocí,“ poznamenala Jolovová. Připomněla, že nejbližší ukázková hodina se uskuteční v úterý 22. září v tělocvičně SOŠ Josefa Sousedíka ve vsetínské části Rybníky od osmnácti hodin.