Do práce se budou moci vrátit i některé z nedávno propuštěných pracovnic. „Super. To je skvělá zpráva. Jsem ráda, že budeme moci do Sluníčka dále chodit," potěšila novina jednu ze vsetínských maminek Dagmar Fialovou.

Nicméně pomoc města po- dle ní nevyřeší dlouhodobý problém s financováním. „Každý rok se budou znovu bát, jestli nějakou dotaci dostanou, nebo ne," poznamenala Vsetíňanka.

Podle názoru, na němž se shodly maminky, které do centra docházejí, by pomohlo, kdyby vsetínské Sluníčko fungovalo jako příspěvková organizace města. Ne jako nynější občanské sdružení. „Tak by mohlo od radnice dostávat každý rok stabilní částku, s níž by mohlo počítat. Chápu ale, že na toto město nepřistoupí. Nemůže podporovat jen Sluníčko," prezentovala názor maminek Dagmar Fialová.

Stejně tak podle ní není možné výrazněji zvyšovat poplatky, které v centru platí rodiče s dětmi. To by zase znamenalo jejich odliv. „Je třeba tlačit na ministerstvo," míní maminka. Navrhla také pustit se do sociálního podnikání.

Právě ministerstvo práce a sociálních věcí, které Sluníčko každým rokem podporuje dotací, letos vsetínské centrum přivedlo do existenčních problémů. Až ve druhé polovině března totiž oznámilo, že organizaci pošle o 727 tisíc korun méně, než ve Sluníčku předpokládali.

Peníze od státu a města Vsetín nejsou zdaleka jediným zdrojem financování. Sluníčko si každoročně shání zhruba půl milionu korun odjinud samo. Neočekávaný sedmisettisícový výpadek v rozpočtu se ale i tak rychle projevil.

Rozhodnutí ministerských úředníků mimo jiné vedlo k propuštění tří pracovnic centra, na které v dané chvíli nezbývaly peníze. Bylo také nutné omezit program. „Ocitli jsme se v situaci, která byla dlouhodobě neudržitelná. Vydrželi bychom možná do prázdnin," odhadla vedoucí Sluníčka Pavla Fojtíková.

S výhradou se hned obrátila přímo na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Ta si však s odpovědí dala na čas. Dorazila až tento čtvrtek. A nic nového nepřinesla. „V podstatě je to jen sdělení, že ministerstvo přijalo náš podnět a bude se jím v červnu zabývat," přiblížila obsah dopisu Fojtíková.

Podle jejích slov ale rychle zareagovali vsetínští zastupitelé a neziskovce doslova vytrhli trn z paty, když schválili pro Sluníčko mimořádnou dotaci.

Jsme za to velmi rádi. Díky tomu nemusíme přemýšlet o ukončení provozu," oddechla si Pavla Fojtíková.

Sluníčko bude také moci přijmout zpět dvě pracovnice. Jednu na plný, druhou alespoň na poloviční úvazek. Od podzimu bude rovněž možné obnovit některé zrušené jazykové a rodičovské kurzy i tvoření.

Podle Pavly Fojtíkové je však nezbytné co nejdříve jednat o financování centra v dalších letech.

S tím souhlasí i vsetínský místostarosta a poslanec Petr Kořenek. „Jsem v kontaktu s paní ministryní i její náměstkyní. Jedná se o zdlouhavý proces, ale jsem optimista a věřím, že se to bude řešit," řekl Petr Kořenek.

Podle jeho slov je podpora města ve výši 300 tisíc pro centrum naprosto v pořádku. Na druhou stranu ani radnice nemá peněz nazbyt, a je tedy třeba určit, co by mělo podpořit město a co ministerstvo. Sluníčko si navíc musí podle Kořenka hledat i vlastní zdroje. „V tom ale problém nevidím, jsou snaživí," podotkl místostarosta.

Finanční pomoc, kterou město Sluníčku schválilo, má také jednu podmínku. „V případě, že ministerstvo ještě letos poskytne centru dodatečnou dotaci a přesáhne-li součet těchto dotací částku 727 tisíc korun, vrátí centrum městu částku převyšující tento součet," uvedla starostka Iveta Táborská.

Vedení města chce také s vedením Sluníčka jednat o představě a rozsahu činnosti mateřského centra v příštím roce. „Musíme však o tom začít hovořit dříve, tedy v době, kdy se tvoří rozpočet města pro další rok, ať těmto krizovým situacím předejdeme," zdůraznila starostka.