Není se tedy co divit, že nechyběl ani v minulém týdnu, kdy Vsetínská nemocnice zveřejnila výzvu, že má dárců nedostatek. „Když můžu někomu zachránit život, je to téměř povinnost," vysvětlil Pavel Zubíček, proč volání nemocnice vyslyšel. Na odběru byl už po sedmdesáté šesté.

63 DÁRCŮ DORAZILO V „PRVNÍ VLNĚ"

A nebyl jediným, kdo na výzvu vsetínských zdravotníků zareagoval. Uplynulou středu, na kterou termín odběrů připadl, přišlo na hematologicko-transfuzní oddělení 63 lidí z celého regionu.

„Mezi příchozími bylo i sedm prvodárců, kteří se o odběru dozvěděli prostřednictvím médií či sociálních sítí. Všem dárcům i zástupcům médií, kteří o akci informovali, děkujeme," sdělila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Potřeba další krve ale ještě neopadla.

Lékaři proto připravují další termín odběrů. Připadá na tuto středu 20. července a uskuteční se opět na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice.

TERMÍN ODBĚRU KRVE JE STŘEDA 20. ČERVENCE

Zdravotníci žádají o spolupráci především dárce s krevními skupinami 0, A a B s aktuálním dobrým zdravotním stavem, kteří v posledním měsíci neměli přisáté klíště a v uplynulém půlroce nebyli v některé z exotických destinací, jako jsou Asie, Egypt a podobně. Zájemci o darování krve se mohou hlásit na telefonním čísle 571 818 605.

Důvodem hledání nových dárců je podle Lenky Plačkové momentální nedostatek krve v regionu.

Jak dále uvedla, nejde však o výjimečnou situaci, ale spíše jev, který se opakuje pravidelně každý rok s příchodem léta.

„S nástupem prázdnin roste počet nehod na silnicích a zranění při nich. Stejně tak přichází i řada úrazů dětí, úrazů při sportu či na táborech. Zvyšuje se tedy potřeba krve, naproti tomu ale dárci odjíždějí na dovolené," vysvětlila Lenka Plačková.

Doplnila, že v letošním roce je situace ještě o trochu horší než v minulých letech. Proto nemocnice dárce krve oslovila i prostřednictvím médií. „O oslovení dárců nás požádalo transfuzní centrum Fakultní nemocnice Olomouc, se kterou spolupracujeme a kam převážíme krev k dalšímu zpracování," upřesnila Plačková.

Zdůraznila, že operativu či plánované zákroky ve Vsetínské nemocnici současná situace nijak neomezuje.

Zásadní problémy nemá ani druhé velké zdravotnické zařízení na Valašsku Nemocnice Valašské Meziříčí, která je součástí skupiny Agel. Krve zde mají prozatím dostatek i přes to, že v Meziříčí není transfuzní oddělení. „To znamená, že krev zde není možné darovat," upozornila mluvčí zdravotnického zařízení Radka Miloševská.

Veškeré zásobování krví tedy pro meziříčskou nemocnici zajišťuje Transfuzní služba Šumperk. „Jde také o dceřinou společnost firmy Agel, která je schopná uspokojit všechny požadavky nemocnice i v tomto letním období. Krve máme tedy dostatek," ujistila Miloševská.