Tento stav, způsobený nedostatkem lékařů, je podle vedení nemocnice mimořádný a potrvá do 8. října. Všechny ostatní ambulance jako běžná interní, kardiologická, gastroenterologická, předoperační a konziliární služby pro ostatní oddělení mají fungovat v běžném provozu.

Na vsetínské interně nyní pracuje devět lékařů na plný úvazek (stav k 19. září), což na plný provoz nestačí. K 1. září odešel primář oddělení Bořek Lačňák. Hospitalizované pacienty z interny nyní přesouvají na jiná oddělení. „Nové pacienty budeme přijímat k hospitalizaci až osmého října. Akutní pacienty bude záchranná služba do té doby vozit do meziříčské nemocnice nebo do Zlína,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková. Ujistila, že během října se počet lékařů zvýší. Podle některých zaměstnanců nemocnice, kteří však jinak než anonymně promluvit nechtějí, jsou ale problémy dlouhodobé.

Praktiční lékaři plně fungující internu postrádají

Neutěšená situace na interně dopadá i na praktické lékaře v regionu. „Hlavně ve formě objednacích dob do odborných ambulancí, například kardiologické, v trvání až několika měsíců. To už je neúnosně dlouho i u neakutních vyšetření. Cévní a funkční ambulance, pokud vím, bez náhrady zanikla,“ řekl Deníku vsetínský praktický lékař Matouš Hrubý.

Podle něj posílat lidi jinam nebude jen možnost, ale nutnost. „Personální krize je ale v českém zdravotnictví globální jev, nedělám si proto iluze o kapacitách ostatních pracovišť v regionu,“ poznamenal Hrubý. Nelíbí se mu, že nemocnice o situaci předem neinformovala. „Dozvěděl jsem se to z Facebooku až v posledních dnech, kdy už byla příjmová ambulance prakticky uzavřena. Teď se mají zavřít i lůžka neumím si představit žádný špitál bez fungující interny,“ odmítl lékař. Podle něj současný stav mrzí o to víc, že se vsetínská interna po více než sto letech má konečně dočkat nové budovy. „Tak doufejme, že v ní bude mít kdo pracovat,“ podotkl Matouš Hrubý.

Ilustrační foto.
Po letech konečně dohoda: ve Vsetíně umístí babybox

V Meziříčí nápor zvládají, ale kapacit ubývá

Krizi ve Vsetíně prostřednictvím nárůstu počtu pacientů na vlastním interním oddělení pocítili i v nemocnici ve Valašském Meziříčí. „Zatím se nám ale daří situaci zvládat, byť se již blížíme k hranici našich kapacitních možností,“ potvrdila mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

Kritika zní i z řad veřejnosti. Marie Novotná působila před časem jako vedoucí referátu zdravotnictví někdejšího vsetínského okresního úřadu. „Měla jsem na starosti celé zdravotnictví okresu Vsetín z hlediska státní správy. Úřad zřizoval pět zdravotnických zařízení, mezi nimi Okresní nemocnici Vsetín,“ přiblížila. Podle ní se personální problémy na vsetínské interně neustále prohlubují, což vyvrcholilo v dočasné přerušení činnosti lůžkového oddělení. „Současný stav je výslednicí několika faktorů, které jsou spíše dlouhodobějšího charakteru,“ myslí si Marie Novotná. Podle ní zřejmě došlo k podcenění každodenní personální práce se zaměstnanci a komunikace s nimi.

Ohrada, kde se ještě v sobotu páslo pět ovcí. Přes noc je všechny roztrhal medvěd.
Medvěd se pro kořist vrátil

„Zřejmě nebyla včas přijata taková opatření, jež by alespoň částečně zamezila jejich nespokojenosti a odchodům. Z informací, které jsem získala z více zdrojů, vyplývá, že zvláště a dlouhodobě je napjatá situace v oblasti zabezpečení služeb,“ říká Marie Novotná s tím, že jde zřejmě o problémy spojené s vedením oddělení, jistou roli mohly sehrát i vyhrocené vztahy mezi vedením nemocnice a vedením interny.

Podle ní pacienti musí cítit, že se něco děje. Lidé by se tedy měli o situaci intenzivně zajímat. „Nejvíce bych doporučila obrátit se na krajskou samosprávu a její představitele, kteří mají na starosti zdravotnictví. Především oni určují mantinely, ve kterých se vedení nemocnice může z hlediska řídících kompetencí pohybovat. A oni také nesou politickou zodpovědnost,“ je přesvědčená Novotná.

V novém už prý bude vše v pořádku

Vsetínská nemocnice během podzimu dokončí stavbu budovy nové interny za bezmála 200 milionů korun. Investorem je Zlínský kraj. Začít fungovat má v lednu příštího roku a podle vedení nemocnice v plném provozu i počtu personálu.

„Již teď víme, že se personálně oddělení zajistit podaří a žádný krizový plán nechystáme. Ubezpečujeme pacienty, že se jim i nadále dostane kvalitní péče a až otevřeme novou budovu interny, ocení i mnohem komfortnější prostředí,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská.

K zajištění provozu stávající interny bez omezení je podle ní potřeba minimálně jeden plně kvalifikovaný lékař. „Cíleně pak dva až tři i s ohledem na věkovou strukturu lékařů. Stejně tak u neatestovaných lékařů by bylo do budoucna žádoucí přijetí dvou až tří mladých lékařů, zde spíše s ohledem na možné mateřství a na zajištění další generace lékařů pro oddělení. Ideální by bylo alespoň co dva roky přijmout jednoho absolventa,“ uvedla Lipovská.

Motorkář po nehodě v Velkých Karlovic skončil v nemocnici
Po srážce se dvěma auty skončil motorkář v nemocnici

Připomněla, že letos odešel pouze jeden lékař, a to právě primář interny. „Proto vznikly problémy vzhledem k počtu služeb ostatních lékařů – v závěru září již nebylo možné zajistit nepřetržitý provoz. Po celé letní období jsme hledali lékaře, bohužel, v období dovolených je to velmi obtížné, omezená je i spolupráce externistů,“ vysvětlila mluvčí.

Doplnila, že Vsetínská nemocnice nabízí lékařům nadstandardní finanční ohodnocení i možnost ubytování ve zrekonstruovaných bytech 300 metrů od nemocnice. A řadu zaměstnaneckých benefitů. V současné době nemocnice zaměstnává celkem 107 lékařů, jejich průměrná mzda je 78 127 korun.