Prestižní soutěž se konala od pátého do desátého října. Zúčastnily se jí týmy z pětapadesáti zemí světa. Na práci vsetínských cukrářek ale byli zvědaví všichni.

První medailistkou je devatenáctiletá Aneta Malčíková z Podkopné Lhoty. Je studentkou druhého ročníku nástavbového studia na Střední odborné škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně.

Na olympiádě představila kolekci perníkových srdcí nazvanou Inspirace láskou. „Začala jsem na ní pracovat už o prázdninách. Kvůli přípravám jsem jezdila co čtrnáct dní do školy. Perníky upekla paní učitelka Londová a já je pak vyzdobila," prozradila mladá cukrářka.

Nejobtížnější podle ní bylo nazdobit mísu plnou srdcí. „Do Německa jsem přivezla už hotové výrobky. Na vyžádání jsem ale zájemcům předváděla některé techniky zdobení," přibližuje dění na olympiádě devatenáctiletá Aneta.

Minulý rok zdobila perníkové srdce pro královskou svatbu prince Williama a Kate Middleton do Anglie. „Dostala jsem se k tomu náhodou a všechno bylo tak rychlé, že jsem ani nestihla pociťovat stres. Na olympiádě to bylo horší. Člověk má obavy, jestli bude všechno držet pohromadě a podobně," svěřuje se studentka.

Na obor cukrářka se dostala náhodou. „Původně jsem chtěla být automechanička, ale protože je v oboru velká konkurence, šla jsem dělat cukrářku," směje se mladá cukrářka.

Do budoucna by se chtěla cukrářství věnovat dál. „Pokud bude práce, proč ne. Zatím vyrábím dorty a perníky na oslavy narozenin pro kamarády a rodinu," dodala Aneta Malčíková.

Druhá medailistka Jaroslava Londová pochází ze Vsetína a je jí pětapadesát let. Už dvacet let vyučuje kuchaře a cukráře odborné předměty. Porotě v Německu se pochlubila kolekcí perníků nazvanou Andělská hudba. „Nápady jsem měla v hlavě už od prosince. Po úspěchu v celostátní soutěži jsme se rozhodli zúčastnit i olympiády," vysvětluje středoškolská učitelka.

Nejtěžší podle ní bylo vytvořit perníkové modely tak, aby byly ve 3D a držely pohromadě.

„Věděly jsme, že porota bude přísná, ale věřily jsme si. Jenže až takový úspěch jsme nečekaly," říká skromně úspěšná cukrářka.

Její první úspěch to však není. Před dvěma lety získali pod jejím vedením cukráři zlato na mistrovství světa v Lucembursku. „Už teď mám několik nápadů na další výtvory," zakončuje povídání učitelka Jaroslava Londová.