„Krevní plazma se využívá u pacientů, kteří mají poruchy srážlivosti krve. Zlepšuje stavy po operacích, po úrazech, stavech, kdy dochází ke krvácení. Jsme rádi, že počet zájemců o darování roste,“ uvedla primářka HTO Vsetínské nemocnice Jana Pelková.

Dárce Jakub Čala daruje krevní plazmu pravidelně od počátku, kdy Vsetínská nemocnice tuto možnost nabízí. Nyní přišel ke svému 62. odběru.

„Největší motivací je pomoc druhým. K dárcovství mě inspirovala přítelkyně. Chodíme spolu darovat vždy jedenkrát, dvakrát měsíčně, a to výhradně do Vsetínské nemocnice. Jsme maximálně spokojeni s personálem,“ komentoval Jakub Čala.

Dárcovství by ostatním doporučil. „Je to malé píchnutí, pak se čeká na přístroji, ale člověk má pak celý den volno, aby odpočíval,“ dodal

„Je to nejjednodušší, co mohu pro lidi udělat,“ vyznala se Andrea Kovaříková, jedna z dalších dárkyň.

K prvnímu odběru přišla před lety s bývalou kolegyní, nyní má již čtyřicet odběrů. „V rodině jsme měli onkologická onemocnění, takže jsem věděla, že je dárcovství velmi důležité,“ objasnila.

ZKUSTE NEJPRVE DAROVAT KREV, RADÍ ZDRAVOTNÍCI

Dárcovství krevní plazmy je obdobné jako u takzvané plné krve, jen vlastní pobyt na odběrovém křesle je delší. Zatímco u plné krve je odběr hotov za zhruba pět minut, u krevní plazmy trvá přibližně tři čtvrtě hodiny.

Dárce je napojený na krevní separátor, ve kterém dochází k oddělení tekuté krevní plazmy od červených a bílých krvinek a krevních destiček. Ty se poté opět vrací zpět do těla dárci.

„Někdy u zájemců hrají roli obavy, jestli odběr zvládnou. Je lépe, pokud si nejprve vyzkoušejí darování plné krve. Pokud všechno snáší v pořádku, pak je velký předpoklad, že dobře zvládnou i odběr na separátoru,“ informovala bioanalytička Jana Čandová. Dárcem krevní plazmy se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 60 let, který netrpí kolapsovými stavy, závažnými onemocněními a má dobrý žilní přístup v loketní jamce.

Odběry krevní plazmy jsou pro dárce některých krevních skupin výhodnější než plná krev. „Například dárci krevní skupiny AB, u nichž nemá krev až takové využití, protože pacientů této krevní skupiny není mnoho. Pro ně je daleko výhodnější darovat krevní plazmu, která je univerzální,“ specifikovala Čandová.