„Děkujeme za velkou vlnu solidarity, která nejen pomáhá získávat pomůcky pro ochranu zdraví, ale také zdravotníky podporuje, je jim psychickou oporou,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

ON-LINE k situaci kolem koronaviru

První ochranné štíty přišly ze vsetínských škol, s koordinací pomáhalo i město Vsetín.

„Kontaktoval mne pan učitel Bohuslav Sedláček ze Základní školy Vsetín - Rokytnice, že mají v laboratořích ochranné štíty, které by v dané situaci mohly pomoci zdravotníkům. Obvolal jsem další školy. Přidalo se Masarykovo gymnázium Vsetín, Základní škola Trávníky, Kostka škola a školka, a prostřednictvím zprávy na facebooku i další dárci,“ popsal Pavel Bartoň, místostarosta Vsetína.

Díky aktivitě, kterou se inspirovali v Pardubickém kraji, se nakonec podařilo shromáždit 33 ochranných štítů a 10 laboratorních ochranných brýlí, a předat je Vsetínské nemocnici.

„Využili jsme je na interním a chirurgickém oddělení i na kontrolních místech v rámci triage - třídění pacientů, kde nám pomáhají medici i odborné učitelky zdravotnické školy,“ vysvětlila ředitelka Věra Prousková.

PROTI NÁKAZE S 3D TISKEM

S výrobou štítů během několika dalších dnů začaly i komunity 3D tiskařů, první zásilka dvou desítek „výtisků“ do Vsetínské nemocnice přišla od studenta Martina Stejskala.

„Vzniklo to vlastně celé náhodou. Bavili jsme se na komunitních fórech o 3D tisku a padl návrh, že bychom mohli něco podobného pustit. S vývojem začal i Josef Průša, největší tisková kapacita v Česku. Po třech dnech jsme měli model a začalo se to celé organizovat,“ komentoval Martin Stejskal.

Ochranné štíty přišly i z Prusa Research, a to přímo na interní oddělení. A do tisku se zapojily i místní firmy a 3D tiskaři. Společnost Hajdík předala první třicítku z celkem stovky ochranných štítů, které pro Vsetínskou nemocnici vyrábí.

Místní 3D tiskaři připojili další dvě stovky výrobků, jež budou dle potřeby sloužit na nemocničních pracovištích.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník