Zbytek by měly podle Hegera dostat sestry a další personál. Organizátorům protestu nespokojených nemocničních lékařů ale tato nabídka nestačí. A chtějí proto na konci února svléknou bílý plášť. Kraj proto začínají připravovat krizový plán. Ředitel nemocnice ve Vsetíně Martin Metelka se ale nechce vzdát. S doktory dál vyjednává. A je připraven vzít všechny zpět.

Stáhl už některý z lékařů, který se připojil k výzvě Děkujeme, odcházíme, výpověď zpět?

Vsetínská nemocnice přijala v posledních dnech loňského roku celkem osmatřicet výpovědí. Jeden z lékařů ji stáhl okamžitě, další tři doktoři pak počátkem ledna. Stále chce ale odejít čtyřiatřicet lékařů.

Co si myslíte o nových požadavcích lékařů? Jde o oněch nových devět bodů, které řeší například to, aby jejich odměňování řešil speciální zákon, aby peníze nemocnice použily pouze na platy lékařů, aby ředitelé vzali zpět všechny doktory a podobně?

K tomu se nechci vyjádřit.

Budete respektovat přání ministra Hegera,že má čtvrtina peněz z pojišťoven jít na platy sester, nebo vyslyšíte nářky lékařů, kteří chtějí celou částku jen pro sebe?

Jsme akciová společnost, takže pro nás neplatí ministerská nařízení. Budu jednat s doktory a sestrami, z toho vznikne koncenzus, podle něhož peníze na platy rozdělím. Jak to ale dopadne, nemůžu zatím předjímat.

Lze nějak blíže specifikovat skupinu, která odchází? Jsou to spíše začínající lékaři nebo i ti s atestacemi?

Z větší části se jedná o zkušené doktory, kteří pracují v nemocnici dlouhá léta. Jen jedenáct z čtyřiatřiceti výpovědí tvoří lékaři do pětatřiceti let.

Jste připraven vzít zpátky všechny doktory, pokud si odchod rozmyslí?

Ano, vedení nemocnice je připraveno vzít zpět všechny. Od počátku deklarujeme, že naším cílem je zachovat péči ve stávajícím rozsahu a k tomu potřebujeme všechny lékaře. V tomto duchu jsem s nimi jednal a nadále jednám. Jelikož ale jde o dvoustranný vztah, může k dohodě dojít jen na základě koncenzu.

Jste s lékaři v kontaktu? Pokud ano, o čem nejčastěji mluvíte?

Osobně jsem se už jednou s lékaři, kteří podali výpovědi, sešel přímo na jejich odděleních. Nyní s nimi jednám individuálně. Dotazuji se jich, zda stáhnou výpovědi, za jakých okolností by tak učinili, případně diskutujeme o podmínkách, za kterých by v nemocnici byli ochotni zůstat.

Která oddělení jsou nejohroženější? Myslím tím, ze kterých odchází více než polovina lékařů?

Nemocnice je organismus, ve kterém jsou jednotlivá oddělení na sobě bezprostředně závislá. Říct, která oddělení jsou nejohroženější, je velmi zavádějící. Nejvíce výpovědí evidujeme na chirurgickém oddělení, což je zároveň největší nemocniční oddělení. Žádnou výpověď naopak nemáme z gynekologicko-porodnického oddělení a z léčebny dlouhodobě nemocných. Velmi málo doktorů chce odejít z interního oddělení. Bez výpovědí jsou rovněž téměř všechny ambulantní provozy. Pokud bychom posuzovali jednotlivě, bez návaznosti na jiná oddělení, byla by nejohroženější infekce a neurologie, kde podalo výpověď více než osmdesát lékařů. V plném provozu by pak s ohledem na personální vybavení mohlo zůstat gynekologicko-porodnické oddělení, interní oddělení, léčebna dlouhodobě nemocných a všechny ambulantní provozy. Z ostatních lůžkových oddělení by vznikl společný lůžkový fond. Tak, aby byla zajištěna akutní péče.

Který termín považujete jako nejzažší pro ukončení jednání se zmiňovanými lékaři?

Jak jsem už udříve vedl, někteří lékaři chtějí vyčkávat až do konce výpovědní lhůty, která skončí 28. února, tedy za dvacet dní. Myslím si, že ultimát padlo v souvislosti s touto kampaní už dost a další by neměla smysl.

Jak to momentálně vypadá s plánováním zákroků a další lékařské peče? Začínají už v tomto směru platit nějaká omezení?

Zákroky plánujeme nadále.

V jiných nemocnicích už shánějí za lékaře, kteří chtějí odejít, náhrady, případně jejich místa ruší. Jak je tomu ve vsetínské nemocnici? Hodně se například mluví o tom, že čeští lékaři jsou mnohem „dražší“, než ti ze Slovenska, takže by vzhledem k poloze Vsetína blízko hranic bylo odkud brát…

Zahájili jsme jednání s personální agenturou, která by nám pomohla při získávání lékařů, pokud by se naši kmenoví zaměstnanci rozhodli do práce nenastoupit. Zároveň už máme nějaké nabídky lékařů ze Slovenska.

V souvislosti s plánovanými reformami se mluví i o úplném rušení některých nemocnic. Myslíte, že něco takového by mohlo hrozit i té vsetínské?

To v současné době může hrozit každé nemocnici, samozřejmě i té naší.

Co si myslíte o výzvě Děkujeme, odcházíme. Myslíte, že jsou požadavky lékařů oprávněné? Domníváte se, že by měli lékaři dostat celé dvě miliardy, nebo jste přesvědčeni, že přidáno by měly dostat také sestry?

Zapojte se do diskuze pod článkem. Vaše názory nás zajímají