„Projekt Folding@Home je iniciativou Stanfordské univerzity, která pomáhá vývojovým týmům s různými výpočty a simulacemi během výzkumu léčebných látek proti rakovině nebo neurologickým nemocem jako je Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova choroba,“ uvádí Michal Kovář, vedoucí IT technik vsetínské Masarykovy knihovny.

Stanfordská univerzita nabídla výpočetní výkon tohoto projektu také pro výzkum viru SARS-CoV-2, jenž je původcem respirační choroby COVID-19, se kterou se aktuálně potýká celý svět.

„Vědci během zmíněných výzkumů potřebují velký prostor pro různé simulace, aby mohli připravit účinnou látku nově vznikajícího léku. A k tomu potřebují obrovský výpočetní výkon. Díky tomu, že je do projektu Folding@Home zapojen ohromný počet počítačů, tak se jedná vlastně o jeden z nejvýkonnějších superpočítačů,“ vysvětluje princip Michal Kovář.

Zapojit se do tohoto projektu a poskytnout nevyužitý výpočetní výkon svého počítače může ale kdokoliv. Jednotlivci i celé organizace. Proces není složitý, stačí stáhnout a nainstalovat speciální software, který je k dispozici přímo na webu projektu foldingathome.org.

„Každý si pak může nastavit, kolik výkonu poskytne během běžného provozu, tedy když je počítač používaný k práci, nebo jestli je možné výpočetní výkon využívat pouze v době, kdy se s počítačem nepracuje,“ doplňuje Kateřina Janošková z Masarykovy veřejné knihovny.

Je možné si vybrat také konkrétní výzkumný projekt, kterému lze věnovat svou kapacitu.

„Pokud chcete podpořit přímo výzkum léčby koronaviru, ponecháte volbu ‚Any desease‘,“ radí Kateřina Janošková.

Ilustrační foto.
Za peníze od města meziříčští hasiči dovybaví cisternu