Takzvané Perseidy jsou na noční obloze k vidění již několik týdnů. Největší koncentrace však každoročně nastává až kolem 12. srpna, kdy je jich možné spatřit i několik desítek za hodinu. Samozřejmě záleží na kvalitě podmínek k pozorování. Kazí je zatažená obloha, špatně zvolené místo nebo příliš jasně svítící Měsíc.

Noc padajících hvězd se na Hvězdárně Vsetín, která patří pod Muzeum regionu Valašsko, koná pokaždé právě 12. srpna. Letos toto datum vychází na pátek, začátek je ve 21.30 a konec ve 23.30.

„Perseidy a meteory z dalších rojů budeme sledovat běžným okem, dalekohledy si pak prohlédneme Měsíc a planetu Saturn s jejími prstenci. Vše bude doplněno zajímavým povídáním,“ slibuje odborný pracovník vsetínské hvězdárny Pavel Svozil.

Podle jeho slov lze však očekávat, že letošní pozorování do značné míry omezí právě Měsíc. „Ale i tak to bude pěkná podívaná,“ ujišťuje Svozil.

Plné vstupné na akci činí 50, snížené 40 a rodinné 120 korun. V případě nepříznivého počasí se pozorování neuskuteční.

„Aktuální informace bude nejpozději půl hodiny před plánovaným začátkem na Facebooku Muzea regionu Valašsko,“ vzkazuje propagační pracovník muzea Jiří Koňařík.