Jejich jména v neděli 17. listopadu u Památníku osvobození ve Vsetíně připomněla Eva Žárská. Žena, která se ještě před listopadem 1989 s rodinou nebála vyjádřit protest proti tehdejším poměrům, v listopadu 1989 pak spolu s manželem patřila k prvním organizátorům manifestací ve Vsetíně a byla členkou místní a oblastní rady Občanského fóra.

Když přicházela na improvizované pódium u Památníku osvobození, stovky lidí, které se účastnily shromáždění u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, ji odměnily potleskem.

„Už v roce 1989 jsem předpokládala, že nás čeká čtyřicet náročných let připomínajících pobyt izraelského lidu na poušti po jeho osvobození z egyptského otroctví. Nyní je čas na to, abychom se více přiblížili našim tehdejším představám,“ vybídla shromážděné Eva Žárská.

11. dobročinná aukce Domov pořádaná vsetínskou Diakonií na zámku ve Vsetíně. Licitátor dražby - herec a stand up komik Tomáš Měcháček
Tomáš Měcháček se jako licitátor osvědčil, výtěžek aukce Diakonie byl rekordní

Svoboda znamená také zodpovědnost

Lidé by si podle ní měli získané svobody především více vážit a pro její udržení a rozkvět usilovněji pracovat. „Z nadávání nikdy nic kvalitního nevyrostlo. Ničím a nijak se nikdo z nás nezbaví svého dílu a odpovědnosti za to, co se zde nyní děje a v čem a jak nyní žijeme,“ upozornila Eva Žárská.

Pamětníkům a přímým účastníkům listopadových událostí roku 1989 poděkoval ve svém projevu vsetínský starosta Jiří Růžička. „Dnes můžeme svobodně chodit do kostelů, do škol, můžeme vyjadřovat své názory, můžeme věřit čemu chceme, můžeme navštěvovat akce, jaké se nám líbí a nikdo nás za to nepronásleduje,“ shrnul výhody, života v demokracii starosta. Varoval ale předtím, aby lidé vnímali v listopadu 89 nabytou svobodu jako samozřejmost.

„Je otázka, jaký význam má pro nás slovo svoboda dnes. Přemýšlím, zda si uvědomujeme zodpovědnost, která je se svobodou spojená. Je důležité si uvědomit, že svoboda má své hranice,“ zdůraznil mimo jiné Jiří Růžička s tím, že schopnost vnímat tyto hranice a pravidla je stejně důležité, jako je důležitá úcta k druhým lidem.

Silvestrovský ohňostroj u Domu kultury ve Vsetíně
Ohňostroj ve Vsetíně bude. Argumenty o trápení zvířat neuspěly

„Společnost, která takto vnímá svobodu může fungovat dobře, může se rozvíjet, může se vzájemně povzbuzovat a vytvářet něco hodnotného,“ řekl Jiří Růžička.

Setkání na náměstí Svobody se v neděli v podvečer účastnily stovky lidí. Někteří přišli se státními vlajkami. Kromě vystoupení pamětníků je čekal bohatý program, který měli ve své režii především studenti Masarykova gymnázia, Střední školy Kostka a Střední průmyslové školy strojnické. Zazněla poezie, písně Karla Kryla či symbolická hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu.

Žáci literárně dramatického oboru Základní umělecké školy Vsetín si pod vedením učitelky Kristíny Fuskové připravili scénku nazvanou Nečekaně velké věci, která odlehčenou formou připomněla dobu před rokem 1989 i důležité okamžiky 17. listopadu 1989. Součástí podvečera byl také pietní akt u památníku obětem totality v Panské zahradě, videomapping připomínající důležité okamžiky československých dějin od druhé světové války po sametovou revoluci či koncert VB Tria se zpěvákem Františkem Segradem. Došlo také na zvonění klíči.