„Rekordní rok následoval po covidovém roce 2020, kdy vinou restriktivních opatření došlo k propadu počtu sňatků. Řada párů totiž odkládala sňatek na příhodnější dobu,“ vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

V loňském roce pak tedy počet sňatků opět o něco klesl, když si své „ano“ řeklo v úvodu zmíněných 91 párů. Sedmdesát čtyři dvojic upřednostnilo k uzavření sňatku občanský obřad, zbylých sedmnáct preferovalo obřad církevní.

Nejčastěji snoubenci pro svůj výjimečný den volili vsetínskou radnici, a to ve 27 případech. Dalších sedmnáct párů vykročilo do společného života v historických prostorách Zámku Vsetín. „Církevní obřady sedmnácti párů snoubenců se konaly v některém z kostelů. Dalších dvacet dva svateb proběhlo na jiném vhodném místě,“ uvedla Raszková.

Nejčastěji to podle ní byla restaurace U Vychopňů v Jasenicích nebo penzion Hluboké na Ohradě. K netradičním místům k uzavření manželství se vloni zařadila Radegastovna u Lva na Dolním náměstí. Zbývající obřady se konaly v některé z přilehlých obcí, které spadají pod vsetínský matriční úřad.

Termíny vypsané radnicí pro sňatky v aktuálním roce se již postupně plní. „Snoubenci by při plánování svatby měli nejdříve navštívit matriku, kde zjistí, zda je zvolené datum pro obřad reálné, a také zda již není jimi plánovaný čas obsazen,“ vzkázala těm, kteří letos plánují vstoupit do stavu manželského, matrikářka Barbora Hrčková.

Prohlášení otcovství chtělo téměř devadesát párů

Také v Rožnově počet svateb v meziročním srovnání klesl. Vloni zde oddali 70 párů. Je to o deset manželství méně, než bylo uzavřeno v předchozím roce. Z uvedeného počtu bylo 14 sňatků církevních, což je za posledních deset let nejnižší číslo. Počet tzv. souhlasného prohlášení o určení otcovství klesl z 94 párů, které toto prohlášení uzavřely v předchozím roce, na osmaosmdesát. „Toto prohlášení uzavírají páry, které čekají nebo již mají potomky a chtějí otcovství,“ připomněla Jana Gaďourková z rožnovské matriky.

V obřadní síni na Městském úřadě v Rožnově pod Radhoštěm si své „ano“ vloni řeklo 25 párů. Dalších jedenatřicet si pro svůj svatební obřad vybralo jiné místo. Venkovní svatby se v roce 2022 nejčastěji konaly ve Valašském muzeu v přírodě a ve Ville Rosenaw. „Novým oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů se stalo Pstruhařství na Dolních Pasekách,“ dodala mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.