Podle ní sice strážníky občas potká. „Jezdí ale po městě v autě. K pocitu bezpečnosti ve městě to moc nepřispívá," dodala žena.

Lidé nekritizují práci vsetínských strážníků obecně. Městskou policii vnímají jako prospěšnou instituci. Jen se domnívají, že z hlediska prevence by mohlo být uděláno více. Současně poukazují na to, že dříve bylo pěší hlídky v ulicích města vidět ve dne i v noci. Dokonce někteří strážníci jezdili na kolech. „Mám pocit, že městští policisté zasahují až v okamžiku, kdy nastane nějaký problém," poznamenal Vsetíňan Jiří Kratochvíl.

Hlasitě na současný stav upozorňují také obyvatelé vsetínského sídliště Trávníky. „Podívejte se například na nedávno moc hezky upravený parčík před papírnictvím. Nikoho nezajímá, kdo se tam schází a co tam dělá. Volně tam určití lidé popíjejí alkohol. To už vyhláška o užívání alkoholu na veřejných prostranstvích neplatí?" lamentuje Pavlína Navrátilová.

Na směně jsou pouze čtyři strážníci

Vsetíňané se domnívají, že to bude chtít změny spočívající především ve zvýšení počtu strážníků. Vsetínská Městská policie loni dávala práci 27 lidem. Zatímco v Kroměříži, která je rozlohou a počtem obyvatel porovnatelným městem se Vsetínem, pracuje pro městskou policii na 40 zaměstnanců.

Městská policie Vsetín provádí podle jejího ředitele Nikoly Martináka hlídkovou a obchůzkovou činnost podle svých kapacitních možností. „Početní stavy strážníků ve Vsetíně umožňují, aby službu v terénu ve dvanáctihodinové pracovní směně vykonávali průměrně čtyři strážníci. Z toho je jedna dvoučlenná hlídka motorizovaná a zajišťuje vyřizování urgentních podnětů z tísňové linky 156 a jedna dvoučlenná pěší hlídka, případně dvě jednočlenné pěší hlídky, provádí obchůzkovou činnost v ulicích města," vyjádřil se pro Valašský deník ředitel MP Vsetín Nikola Martinák.

Počet odhalených, řešených a zaevidovaných přestupků podle něj ukazuje na to, že účinnost práce strážníků je podstatně vyšší než v minulosti. „Práce strážníků při ochraně veřejného pořádku je, přestože Vsetín disponuje méně strážníky než srovnatelně velká města, jako je Kroměříž a Nový Jičín, na vysoké úrovni. Město Vsetín patří mezi nejbezpečnější větší města v České republice," dodal Nikolaj Martinák.

V případě mimořádných okolností vznikne spolupráce s republikovou policií

Stejně se na situaci dívá také radní a člen komise pro prevenci kriminality Dalibor Sedláček. „Zvyšování počtu strážníků však v této době nezvažujeme. Bezpečnostní situace ve městě je zvládána i za tohoto početního stavu strážníků," řekl včera Valašskému deníku Sedláček.

Podle něj je ale možné v případě potřeby stav změnit. „Pak bychom navýšení počtu strážníků řešili operativně. V případě nutnosti by došlo i k zintenzivnění spolupráce s republikovou policií," dodal radní.

Tajemník Městského úřadu ve Vsetíně Radomír Zimek rovněž připravenost na zvládnutí bezpečnosti obyvatel města při vzniku mimořádných okolností potvrdil. „V případě nutnosti jsme připraveni předložit zastupitelstvu návrh na navýšení rozpočtu pro městskou policii. Pak by mohlo ke zvýšení počtu strážníků dojít," poznamenal Zimek.