„Projekty zaměřené na úpravu veřejného prostoru či zvelebení veřejného prostranství, pro sportovní nebo volnočasové využití, dopravní infrastrukturu či životní prostředí mohli posílat obyvatelé města straší patnácti let. Součástí každého návrhu byl rámcový popis a rozpočet projektu,“ přiblížil pravidla participativního rozpočtu nazvaného Vsetín podle nás místostarosta města Pavel Bartoň.

Počátkem tohoto týdne byla trojice letos navržených projektů představena ve vsetínské Masarykově veřejné knihovně. První z návrhů nese název Vsetín griluje a jeho cílem je zřízení veřejných grilovišť na území Vsetína.

V sousedství původní vlakové stanice ve Vsetíně vyrůstá nový dopravní terminál; září 2022
Nový dopravní terminál ve Vsetíně bude sloužit už v druhé půli příštího roku

Druhý dostal pojmenování I kolo a kočárek parkuje a jeho záměrem je pořízení a rozmístění veřejných cykloboxů pro bezpečné uzamčení jízdních kol a kočárků na několika místech města.

Třetí z projektů nazvaný Stezka pro zdravé nožky cílí na zřízení takzvaného bosého chodníku a mlžných bran.

O tom, kterému z projektů se bude radnice přednostně věnovat, mohou rozhodnout obyvatelé Vsetína v anketě. Hlasovat je možné až do 31. října na komunikační platformě Munipolis. Připojit se k ní lze pod tímto odkazem.

Na základě výsledků ankety se rozhodne, který projekt radnice v příštím roce či nejpozději do poloviny roku 2024 uskuteční.

„Děkuji všem třem autorům projektů, kteří projevili zájem podílet se na možnosti zpříjemnit životní podmínky nás všech. Každý z návrhů považuji za inspirativní, a i když nemohou v anketě vyhrát všechny, jistě nezapadnou a budeme se jimi v budoucnu vážně zabývat,“ ujistil Pavel Bartoň.

Hřiště pro handicapované slouží od léta

Participativní rozpočet funguje ve Vsetíně třetím rokem. Nadcházející pondělí čeká oficiální otevření hřiště s prvky pro osoby s těžkým postižením, které radnice nechala vybudovat jako vítězný prvního ročníku z roku 2020 v ulici U Bečvy nedaleko splavu na Ohradě. Hotové je od léta. Radnice při té příležitosti chystá zábavné odpoledne. Program začne v 16 hodin.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Meziříčská nemocnice nabízí očkování upravenou vakcínou proti covidu

„Součástí hřiště jsou různé houpačky včetně bezbariérových, trampolína, lanová pyramida, věžička se skluzavkou, pružinové houpadlo, naučné panely a mobiliář. Prostor je oplocený,“ popsal místostarosta Pavel Bartoň. Stavba hřiště přišla vsetínskou radnici na rovný milion korun.

V arboretu přibude včelín

V létě také odstartovala stavba výukového včelína v arboretu ve vsetínské městské části Semetín. Jde o vítězný projekt participativního rozpočtu 2021.

„Po dokončení bude přístupný široké veřejnosti. Návštěvníci se tady seznámí s životem a chovem včel a způsobem zpracování včelích produktů. Stavba bude přitom architektonicky sladěna s celkovou koncepcí arboreta,“ přiblížil Bartoň.

Podle něj si zbudování včelína vyžádá rovněž jeden milion korun bez DPH a potrvá do začátku října.