Město ještě letos zakoupí dvě nové kamery, zmodernizuje technologii záznamu a propojí pracoviště dispečera v budově radnice s pracovištěm dozorčí služby vsetínské policie.

„Nejen, že se zvětší území, které bude pod dohledem strážníků, ale také zefektivníme využití kamer tím, že je budou v jednom okamžiku sledovat dva pracovníci,“ vysvětlil ředitel městské policie Nikolaj Martinák.

Upozornil, že se tak ojediněle propojí a zkoordinuje práce obou složek integrovaného záchranného systému.

Projekt vítá i státní policie. „Naše stanovisko je jednoznačně pozitivní,“ potvrdil ředitel vsetínské policie Vladimír Novák.

Modernizace si vyžádá milion korun. Sedmdesát procent z potřebných peněz pokryje dotace.Tedy maximum, kolik se dalo v dotačním programu získat. „Vnímám to jako dárek ke čtrnáctému výročí prvního projektu prevence kriminality. Ten jsme tehdy vyhlásili přesně na apríla. Ovšem nebyl to žádný vtip, a skutečnost, že v projektech pokračujeme, je toho důkazem,“ řekl místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík.

Centrum města v současné době monitoruje osm kamer. Tři z nich jsou umístěny na budově vsetínského městského úřadu a další jsou instalovány na Dolním náměstí, na věžáku, na budově nádraží, v Panské zahradě a v ulici Hlásenka.

Nové kamery by měly být umístěny u kruhového objezdu v Mostecké ulici a na budově hotelu Vsacan.

„Přestože kamerový systém působí především preventivně, podaří se díky němu strážníkům každoročně odhalit na tři stovky nejrůznějších přestupků a trestných činů,“ vysvětlila mluvčí města Eva Stejskalová.

Rozšíření kamerového systému vítají také obyvatelé Vsetína. V anketě městské policie se pro tento záměr vyslovilo přes devadesát procent dotázaných. Téměř osmdesát procent lidí by si dokonce přálo, aby byl dohlížecí systém instalován v blízkosti jejich domovů. „Možná jsou kamery zásahem do soukromí, já se ale díky nim cítím ve městě bezpečněji. Přivítala bych ještě více,“ zhodnotila Veronika Grabcová.