Vsetínská nemocnice si pro návštěvníky na druhý červnový pátek připravila bohatý program. Navíc se na zdravotníky usmálo i štěstí v podobě krásného počasí.

„Program byl tentokrát ušitý přímo na míru školákům,“ řekla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Na nejmladší čekala kontrola správné hygieny rukou, prohlídka převozové sanitky, informace o zdravých potravinách a také návštěva dětské nemocnice pod širým nebem.

Dětské oddělení představilo na prostranství před pavilonem K všechny typy lůžek i s ukázkou přístrojové techniky. „Jen místo dětských pacientů jsme tentokrát měly panenku a plyšáky,“ poznamenala s úsměvem jedna ze sester.

Cílem prezentace bylo moderní a hravou formou představit dětem, že není důvod se ošetření bát. Zároveň je také inspirovat při budoucí volbě povolání.

Školáci pátých a šestých tříd si vyzkoušeli první pomoc, transport zraněného, audiologickou komoru, zázemí pro dárce krve, laboratoře i workshop se švihadly.

Právě pohyb byl jeden z ústředních témat akce a není divu, protože letošek je pro nemocnici Rokem v pohybu.

Cvičili také nejstarší školáci. Pro ně si aktivity přímo uprostřed areálu připravili pracovníci rehabilitačního oddělení a využili u toho nejrůznější balanční pomůcky.

„Kromě protahovacích cviků jsme představili také senzomotorický chodník, bosu, nestabilní čočky a ukázali, jak je možné pracovat s chodidlem,“ upřesnila vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková.

Velmi důležitý je před prázdninami i nácvik první pomoci. Na Dnu s nemocnicí se zaměřili na pomoc intoxikovanému kamarádovi. „Případů přibývá a je zapotřebí vědět, jak postupovat. Ukazujeme, kam by to mohlo zajít, kdyby (školáci) přehnali konzumaci alkoholu, drog,“ dodala vrchní sestra ARO Zdena Gajdošová.

Velkým pomocníkem při organizaci Dne s nemocnicí byla partnerská vsetínská zdravotnická škola (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín). Zapojily se také složky záchranného systému: Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje a Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Dále také Český červený kříž Vsetín, Alcedo Vsetín, akci podpořila společnost Kayaku Safety Systems.