Než se však děti v doprovodu svých rodičů a prarodičů na pochod přes Panskou zahradu k zámku na Horním Městě vydaly, čekaly na ně před vsetínským Domem kultury tvůrčí dílny, písničky a promítání pohádek o broučcích z autorské dílny Jana Karafiáta.

Vsetínskou tradiční broučkiádu, jejímž mediálním partnerem se rovněž letos stal Valašský deník, spolu s dětmi sledoval rovněž vsetínský místostarosta Pavel Bartoň a ředitel pořádající Diakonie Vsetín Dan Žárský.

Na oblíbenou tradiční akci přicházela některá dítka patřičně nastrojena. Další pak přišla s cílem, že svou broučkovskou image doladí až na místě. Ti, kdož jinou možnost neměli, si totiž mohli alespoň krovky či tykadélka vyrobit v některé z připravených tvůrčích dílen, nebo si tu mohli nechat namalovat broučičí obličej.

„Pomohly mi tety z Diakonie. Takže za broučky do parku půjdu s pěkně namalovanou pusou a na hlavě mám už i tykadélka. Ale moc se těším i na pohádky a písničky. Určitě si některou taky zazpívám,“ radovala se šestiletá Magdalénka, než zmizela v pomyslném velkém roji malých i velkých broučků.

Programem provedl přítomné brouček Honza (Jan Gottfried).

„Podzim bez Broučků si už ani neumím představit,“ prozradil brouček moderátor, než se pozdravil se spoustou krásných broučků a berušek s často ručně vyráběnými svítilničkami v ruce.

Po jeho přivítání už pak šlo všechno ráz na ráz. Na schodech před Domem kultury se s dětskými broučkovskými písničkami představil pod vedením sbormistryně Pavly Adamcové soubor Gaudeamus ze vsetínského Masarykova gymnázia.

Děti si mezi písničkami poslechly krátké vyprávění Márie Jenčové – farářky Českobratrské církve evangelické v Liptále. V průběhu toho všeho rozdávali organizátoři dětem památeční magnetku s logem akce a drobné sladkosti.

Svou tříletou dceru Pavlínku doprovodila na letošní setkání berušek a broučků čtyřiadvacetiletá Pavla Bártková.

„Jako beruška jsem tu byla hned při prvním ročníku. Ani ve snu mě nenapadlo, že jednou na tuto krásnou akci přivedu své dítko. Takže Pavlínka je naší druhou generací na vsetínském podzimním setkání berušek a broučků,“ svěřila se mladá žena.

Stejně, jako při předcházejících ročnících, ani v tomto roce nechybělo v programu oceňování nejkrásnějších kostýmů a lampiček broučků a berušek.

V každé kategorii byla oceněna tři dítka. Mezi nejúspěšnějšími, kteří převzali z rukou místostarosty Pavla Bartoně a ředitele Diakonie Vsetín Dana Žárského knížku Jana Karafiáta Broučci, byl se svou lampičkou i Vojta.

„Pomáhal mi tatínek. Hlavně se zapojením světýlek. Mám radost, že jsem dostal tak pěknou knížku,“ neskrýval chlapec svou radost.

„Já jsem pomáhala mamince s výrobou kostýmu. A radila nám i moje sestra, která tu byla za berušku minule,“ prozradila Elenka.

Než dozněla poslední písnička a organizátoři rozdali všechny ceny, přišla tma. A broučci a berušky se s lampiony a svítilnami na pokyn broučka Honzy a za jeho doprovodu vydali směrem do Panské zahrady. Účastníci pochodu neminuli ani malebnou Broučkovu chaloupku.

Společné putování vsetínských broučků ukončil ohňostroj u zámku na Horním Městě.

„Byla to paráda. Moc se mi tu líbilo. A taky dole ve městě to bylo bezva. Příště určitě přijdu zas,“ pověděl devítiletý Jirka Tomeček.

Těm z broučků a berušek, kterým se ještě do svých chaloupek nechtělo, nabídli organizátoři příležitost vystoupat na zámeckou věž a prohlédnout si večerní Vsetín pěkně z výšky.

Akce uspořádaná Diakonií Vsetín se rovněž v tomto roce stala připomínkou odkazu knížky Jana Karafiáta Broučci, která ovlivnila celé generace malých čtenářů.