Podle radnice jsou za to částečně zodpovědní sami Vsetíňané, kteří chodí do parku krmit kachny. Hlodavci se stahují za jídlem.

„Pro potkany je pečivo příjemným zpestření stravy, a tak se jim v parku velmi dobře daří,“ uvedl správce Panské zahrady Petr Mikulík.

Kvůli zamoření hlodavci už vedení města krmení kachen zakázalo. Upozorňují na to výstražné tabule umístěné především v okolí rybníčku v Panské zahradě.

Radnice kvůli přemnožení potkanů přistoupila v těchto dnech také k deratizaci Panské zahrady. Hlodavců se město hodlá zbavit pomocí 35 deratizačních stanic, které pracovníci odborné firmy instalují v místech nejhojnějšího výskytu nevítaných vetřelců.

„Tyto stanice jsou pro ostatní živočichy, především pro psy, bezpečné a nehrozí jim otrava. Jsou vyrobené tak, že se do nich dostane pouze hlodavec,“ ujistil Petr Mikulík.

Uvnitř stanice je otrávená návnada, po jejíž konzumaci potkan uhyne. „Deratizační firma mrtvé hlodavce průběžně sbírá a odváží k likvidaci,“ dodal Mikulík.

PŘENÁŠÍ ŽLOUTENKU I NEBEZPEČNOU WEILOVU NEMOC

Přemnožení potkanů není v žádném případě dobré brát na lehkou váhu. Podle Renaty Skaličkové, vedoucí oddělení hygieny zdravotnických zařízení a dezinfekce, dezinsekce, deratizace Krajské hygienické stanice přenáší tito hlodavci velmi nebezpečné choroby.

„Může to být salmonela, žloutenka nebo Weilova nemoc, která je pro člověka smrtelně nebezpečná,“ varovala.

Nakazit se snadno mohou také psi, kteří se pohybují po volném prostranství. Hlodavci svou močí kontaminují prakticky cokoli, s čím přijdou do kontaktu.

Nástrahy na potkany působí podle hygieničky se zpožděním. Po sežrání potkani ještě nějakou dobu přežívají, pak vykrvácí dovnitř, do organismu. „Hlodavci, kteří se pohybují s dávkou jedu v těle, mohou být nebezpeční pro další zvířata,“ upozornila Skaličková.

Připomněla, že problémy s potkany se objevují zejména na podzim a na jaře. Nemusí být nutně spojené s přemnožením. V případě výskytu ve vsetínské Panské zahradě a v souvislosti s krmením kachen je jasné, že se budou stahovat za zdrojem potravy.

PARK ZATÍM NENÍ TŘEBA UZAVÍRAT

Současný systém hubení hlodavců si prozatím nevynutil uzavření parku pro veřejnost. V případě, že by tato metoda selhala, bude ale podle radnice nutné přistoupit k razantnějšímu řešení, jež by pravděpodobně znamenalo i časově omezené uzavření celé Panské zahrady.

Jako součást boje proti hlodavcům plánuje radnice od 18. října i deratizaci veřejných zelených ploch, tedy sídlištní zeleně v celém městě. O pomoc v této souvislosti žádá i obyvatele jednotlivých městských částí.

„V případě, že ve vašem okolí registrujete zvýšený pohyb potkanů či nory v blízkosti vašeho bydliště, informujte o tom správce městské zeleně Petra Mikulíka na telefonním čísle 739 540 835 nebo na e-mailu petr.mikulik@mestovsetin.cz,“ požádal starosta Jiří Růžička.

Město se se svou částí deratizace připojí k pravidelnému hubení potkanů prováděnému společností Vodovody a kanalizace Vsetín. K té dojde ve stejném termínu v kanalizačních stokách.

DERATIZACE I ZÁKAZ KRMENÍ KACHEN, HOLUBŮ A KOČEK

Na příští rok radnice plánuje plošnou deratizaci, do níž by se kromě Vodovodů a kanalizací Vsetín měli zapojit i majitelé nemovitostí. Pouze tehdy může být podle radnice celá akce úspěšná a zbaví město těchto obtížných živočichů účinně a na delší dobu.

„Jako součást boje proti hlodavcům, zvláště pak potkanům, zvažujeme také vydání zákazu krmení kachen, holubů a koček na celém území města, a to formou městské vyhlášky či obdobného nařízení,“ informoval starosta Růžička.