Vsetínská nemocnice uzavíra lůžkové dětské oddělení do odvolání k 15. prosinci, meziříčská nebude přijímat děti k hospitalizaci od 20. prosince do 2. ledna 2024.

„Důvodem uzavření stanice kojenců a větších dětí je nárůst pracovních neschopností zdravotníků. Jedná se o akutní problém a doufáme, že se situace stabilizuje a budeme moci co nejdříve plně obnovit provoz. V tuto chvíli předpokládáme, že to bude v polovině ledna,“ informoval ředitel Vsetínské nemocnice Martin Pavlica.

Nečekaná nemoc zasáhla do života mladé dívky. Nyní bojuje s následky léčby
Nečekaná nemoc zasáhla do života mladé dívky. Nyní bojuje s následky léčby

Dětské pacienty, které by záchranáři jinak převáželi do nemocnice ve Vsetíně, budou z terénu transportovat do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Děti, které by jinak směřovaly do valašskomeziříčské nemocnice, záchranáři převezou do zdravotnických zařízení v Novém Jičíně nebo Hranicích.

„Při směrování pacientů do nemocnic musíme reagovat na aktuální stav, a proto prosíme rodiče dětí, aby brali situaci s pochopením. Pro nás je vždy na prvním místě zdraví pacienta,“ zdůraznil náměstek léčebné péče ZZS Zlínského kraje Dorián Pfeifer.

Pásli ovce Valaši znělo Rožnovem pod Radhoštěm
Pásli ovce Valaši znělo před Vsetínskou nemocnicí nebo Rožnovem pod Radhoštěm

Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče v terénu podle jeho slov následuje převoz nemocného do nejbližšího zdravotnického zařízení, které mu poskytne další vyšetření a léčbu. „Z tohoto systému v případě dětských pacientů nyní vypadly obě nemocnice na Vsetínsku,“ poznamenal Dorián Pfeifer.

Novorozenecké oddělení i dětská pohotovost fungují dál

Omezení se podle Pfeifera netýká novorozeneckých oddělení. „Jejich provoz je v obou zmiňovaných nemocnicích bez omezení. Naše posádky tak budou rodičky z terénu dál převážet do spádových nemocnic na Vsetínsku,“ ujistil náměstek Dorián Pfeifer.

Nemocnice ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí zároveň ubezpečily vedení ZZS Zlínského kraje, že lékařské pohotovostní služby pro děti budou nadále fungovat dle ordinačních hodin, jak jsou pacienti zvyklí.

Ročně pomůže zdravotně-sociálně sestra Monika Ondřejková ve Valašském Meziříčí 250 pacientům.
Ročně pomůže zdravotně-sociální sestra ve Valašském Meziříčí 250 pacientům

Pohotovost pro děti ve Vsetíně lidé najdou v přízemí polikliniky a ordinační hodiny tam jsou ve všední dny od 17 do 22 hodiny. V sobotu, v neděli a o svátcích je to od 8 do 22 hodin. Co se dětské pohotovosti ve Valašském Meziříčí týká, tak ta je otevřená o víkendech a svátcích od 8 do 19 hodin. Mimo tuto dobu ošetří akutní stavy dětských pacientů sloužící pediatr.

„Věříme, že toto období zvládneme. Stejně tak doufáme, že se situace v nemocnicích co nejdříve stabilizuje. Naši záchranáři budou rodiče informovat, do jaké nemocnice jejich děti převáží. Děkujeme zejména rodičům za porozumění,“ doplnil ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.