Původně se měla za dvacet milionů korun opravovat. Z plánů ale sešlo. Důkladná statická prohlídka totiž odhalila zásadní až devastující poškození a statik loni v létě doporučil most zbourat.

Město nyní připravuje stavbu nové konstrukce, jež by mohla proběhnout v roce 2025. Podle aktuálních odhadů by stavba jen samotné lávky bez nájezdových ploch mohla vyjít na zhruba 25 milionů korun včetně DPH. Což jsou zhruba stejné náklady jako na opravu lávky původní.

Než bude toto nové přemostění hotové, budou muset lidé překračovat řeku Bečvu v jiných místech. Nejbližší možnost je zhruba dvě stě metrů proti proudu toku silniční Štefánikův most (v sousedství Kostka školy). Opačným směrem je nejbližší alternativou asi pět set metrů vzdálená lávka v Panské zahradě.

Vizualizace předpokládané podoby nové lávky u vsetínské průmyslovky. Požadavek Povodí Moravy zněl, aby v řece ani na části břehu, která je ještě součástí koryta, nebyla žádná podpěra.Vizualizace předpokládané podoby nové lávky u vsetínské průmyslovky. Požadavek Povodí Moravy zněl, aby v řece ani na části břehu, která je ještě součástí koryta, nebyla žádná podpěra.Zdroj: Město Vsetín

Lávka přes řeku Bečvu pocházející z roku 1970 se v posledních letech nacházela v nevyhovujícím technickém stavu. Radnice se proto vloni na základě doporučení statiků rozhodla pro její obnovu.

Po zahájení stavebních úprav a obnažení konstrukce se však ukázalo, že stav konstrukce je havarijní a nezbude než z bezpečnostních důvodů tuto spojnici dvou břehů Bečvy zbourat. „Demolice přijde na 1,4 milionu korun včetně DPH,“ informoval starosta Jiří Čunek.

Bouracím pracím předcházel odlov ryb ze Vsetínské Bečvy v okolí lávky. „Stavební suť vyprodukovanou při demolici bude pásový bagr překládat z koryta Bečvy na nákladní vozy, které ji přepraví k následné recyklaci. Veškeré práce proběhnou za využití norné stěny tak, aby nedošlo v řece k šíření nečistost,“ doplnil starosta.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Ilustrační foto
Odpad bude pro Vsetíňany dražší. Město od ledna zvýší poplatek na 720 korun
Jiří Čunek.
Jiří Čunek 17 let po vystěhování Romů, které musel odškodnit: Byl to dobrý krok