Jednalo se například o pozemky a lesy v katastru Vsetína a obce Lhota u Vsetína, o budovu bývalého okresního úřadu a také o budovu vsetínského Lidového domu. Obě firmy zkrachovaly a radnice se do dnešních dní soudí o vyloučení zastaveného majetku z jejich konkurzních podstat.

Firma Wojtoň-Kovex by mohla být považována za příklad neúspěšné privatizace. Státní podnik Kovex v Hošťálkové, který více než šedesát let vyráběl kuchyňské příbory, koupil, na základě privatizačního projektu schváleného vládou v roce 1992, jeho ředitel Václav Wojtoň spolu se šesti společníky. Fondu národního majetku za něj zaplatil padesát čtyři milionů korun. Po několika letech podnik však v soukromých rukou zkrachoval.

Poté co Krajský obchodní soud v Ostravě v roce 1999 rozhodl o vyhlášení konkurzu na uvedené firmy, vyzvali správcové konkurzních podstat město Vsetín, aby zaplatilo částku téměř 120 milionů korun s tím, že v opačném případě bude zastavený majetek zapsán do konkursní podstaty likvidovaných fi­rem.

„Vsetínští zastupitelé se tehdy rozhodli nezaplatit a podat ke krajskému soudu v Ostravě vylučovací žalobu a domáhat se tak vyloučení těchto věcí ze soupisů,“ uvedla před časem právnička vsetínského městského úřadu Valerie Ondřejová.

Vzhledem k tomu, že výzvy správců konkurzních podstat nesplňovaly náležitosti stanovené zákonem o konkurzu a vyrovnání, Krajský soud v Ostravě zastavené nemovitosti ze soupisu v roce 2004 vyloučil.

Správce konkurzní podstaty firmy Wojtoň Kovex příbory ale znovu vyzval radnici, aby do třiceti dnů zaplatila dlužnou částku tentokrát ve výši téměř 50 milionů korun, jinak bude majetek v této hodnotě opětovně zapsán do konkurzní podstaty.

Vsetínští zastupitelé se tehdy na svém zasedání dohodli, že požadovanou částku neuhradí a po zapsání nemovitostí do konkurzní podstaty znovu podá ke Krajskému soudu v Ostravě vylučovací žalobu. „Je to tak velký majetek, takže nám v každém případě stojí za to o něj bojovat. Špatné je však to, že v zastavených budovách, hlavně v Lidovém domě, zatím nemůžeme uskutečnit žádné projekty,“ vyjádřil se tenkrát Jiří Čunek, který v té době zastával úřad starosty.

Vleklá soudní tahanice se dostala znovu na pořad dne před rokem, kdy měli zastupitelé zájem zřídit ve Vsetíně pobočku pražské soukromé Univerzity Jana Amose Komenského. Měla vzniknout v budově bývalého okresního úřadu.

Uskutečnění tohoto záměru však předpokládalo, že se radnici podaří budovu vyvázat z konkurzní podstaty zkrachovalých firem z Hošťálkové. Pro urychlení celé záležitosti vloni zastupitelé města schválili takzvané podmíněné složení ceny zastavených nemovitostí. „Díky tomu bude majetek v každém případě vyvázán z konkurzní podstaty, a pokud soudní spor vyhrajeme, o čemž jsem přesvědčen, bude nám složená cena vrácena zpět,“ vysvětlil před rokem místostarosta města Lubomír Gajdušek.

Zatímco spor se táhne řadu let, technický stav zastavených nemovitostí se rapidně zhoršuje. Patrné je to zejména u zchátralé budovy Lidového domu, z jejíž střechy například před časem spadl betonový překlad na frekventovaný chodník. Jen náhodou tehdy nedošlo k tragédii.

V současnosti už je vylučovací žaloba na vyjmutí budovy z konkurzní podstaty zkrachovalých firem už je právoplatná. „Situaci komplikuje ještě odvolání, které proti vylučovací žalobě podal správce konkurzní podstaty. V této chvíli čekáme, jak o odvolání rozhodne soud. Mělo by padnout v nejbližších dnech,“ uzavřela mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.