Romové tvrdí, že je vedení města vystěhovalo násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Čtyři romské rodiny čítající dohromady pět desítek lidí později podaly na město žalobu. Náhradou za údajné příkoří požadují odškodné více než pět milionů korun či veřejnou omluvu v tisku.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Naposledy uplynulý čtvrtek Krajský soud v Ostravě, který žalobu Romů zčásti zamítl. „Co se týče všech omluv, v této části byla žaloba zamítnuta,“ upřesnil místopředseda krajského soudu pro úsek trestní Igor Krajdl.

V požadavcích na finanční odškodnění už byl soud poněkud vstřícnější.

„Převážně chtěli všichni (žalující) sto tisíc korun. Soudem jim ale byla přiznána náhrada od pěti do třicet tisíc. Zbytek (do požadované částky) byl zamítnut,“ doplnil Igor Krajdl.

Dlužno dodat, že krajský soud v minulosti žalobu Romů zamítl už třikrát. Vrchní soud ale pokaždé vyhověl odvolání žalobců a kauzu mu vrátil. Naposledy nařídil i výměnu soudce. Nepomohlo ani dovolání města Vsetín k Nejvyššímu soudu či stížnost u Ústavního soudu.

Stojíme si za svým, říká starosta

Podle starosty Vsetína Jiřího Růžičky (KDU-ČSL) se čtvrteční rozhodnutí soudu týká prozatím dvou ze čtyř žalujících rodin. Verdikt v případě zbylých dvou má teprve padnout.

„My si stále stojíme za tím, že jsme do práv těch lidí nijak nezasáhli. Dokládá to i skutečnost, že soud zamítl omluvy a částečně i požadované majetkové náhrady,“ uvedl Růžička.

Výsledek nynějšího soudního jednání je podle něj pro město příznivější než navrhované mimosoudní vyrovnání, které vsetínští zastupitelé odmítli už v minulém roce. Vedení vsetínské radnice nyní čeká na písemné vyhotovení rozsudku. Z něj bude patrné, jak velkou sumu by mělo město na odškodném vyplatit.

„Stěžejní je honorář advokátního zastoupení, čekáme, jak se k tomu soud postaví. Poté zvážíme další kroky a případné odvolání,“ řekl Růžička.

Jiří Růžička coby starosta města „zdědil“ soudní spor s romskými rodinami po svém předchůdci ve funkci Jiřím Čunkovi (KDU-ČSL). Právě za jeho starostování došlo v roce 2006 k vystěhování Romů z pavlačového domu.

„Všechny rodiny dlužily za byty obrovské sumy městu a rozhodnutím soudu z nich byly vystěhovány. Ty byty přivedly do stavu neobyvatelného a celý dům o 64 bytech musel být zbořen,“ připomněl v reakci na čtvrteční rozsudek Krajského soudu Ostravy nynější hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Město Vsetín podle něj pomohlo romským rodinám s koupí starších domů v ceně od dvou set do čtyř set tisíc korun. Peníze jim město bezúročně půjčilo na dvacet pět let.

Žaloba za dobrodiní

„Pokud bychom striktně respektovali rozhodnutí soudu, skončili by tito lidé na ulici. Za toto dobrodiní Romové pod tlakem neziskových organizací zažalovali město o milionové odškodné za újmu a psychické trauma, které prý museli prožít. Mezi jednapadesáti žalobami je i žaloba dítěte, které v době vystěhování nebylo ještě ani na světě,“ napsal na svém oficiálním profilu na sociální síti.

Hejtman zkritizoval také postup soudů.

„Je tristní, že vrchní soud třikrát zamítl rozhodnutí krajského soudu, který prohlásil v souladu se zdravým rozumem a spravedlností, že město nepochybilo ani se neprovinilo, když obyvatelé byli neplatiči vystěhovaní soudem na ulici.“