Co do pestrosti programu, si letošní ročník v ničem nezadal s těmi předcházejícími. Už v pátek odpoledne si diváci u hlavního pódia před radnicí užívali vystoupení tanečních skupin All style unit, Fitness klub Atlantik a tanečnic ze Základní umělecké školy Vsetín, stejně jako koncertů country kapely Gympleři, hudeckého seskupení Muzyga Harafica, cimbálové muziky Malá Jasénka či kapely Walda gang.

Několik set fanoušků naplnilo také velký sál Domu kultury, kde se v pátek večer představila česká legenda Olympic.

„Bavíme se výborně. Včera jsme si zašli na Olympic, dneska tady asi strávíme většinu dne i večer. Je z čeho vybírat,“ pochvalovala si v sobotu dopoledne Marie Janíková ze Vsetína. „Jen škoda, pro letošek zrušili nedělní program. Vloni i předloni jsme chodívali třeba na Valachiádu k sokolovně,“ neodpustila si drobnou výtku směrem k pořadatelům.

Sobotní program na hlavním pódiu odstartovalo už dopoledne vystoupení swingového Big bandu z Holešova. Představil se také folklórní soubor Lubovňan ze slovenského partnerského města Stará Lubovňa.

Svůj prostor dostali také vyznavači „pouličního umění“, kteří mohli svůj um se sprejem předvést na graffiti jamu u Domu kultury. „Účastnil jsem se už i minulý rok, letos jsem domlouval lidi, kteří by na jam mohli přijít. Téma tvorby jsme nijak pevně nestanovovali, záleželo na vlastní fantazii tvůrců,“ líčil sprejer Jan Hyžák.

Na co se dívat, bylo také v Panské zahradě. Širokou paletu soutěží a atrakcí si tady pro návštěvníky připravili pracovníci Střediska volného času Alcedo. Posedmé byla součástí Valašského záření také soutěžní přehlídka amatérských regionálních kapel Žlůvení.

Do Dolíčku u Sandriku zase v sobotu odpoledne mířily zejména starší generace, aby si tady poslechly vystoupení dechových hudeb. Dalším lákadlem byl v Dolíčku program, který připravili rybáři. Kromě řady soutěží, nabízeli také nejrůznější rybí speciality. „Největší zájem byl o pstruha, už za dvě hodiny se prodalo všech šedesát sedm kusů. Myslím, že se akce povedla. S radnicí budeme určitě spolupracovat i příští rok,“ uvedl Zdeněk Šiška, místopředseda rybářského svazu ve Vsetíně.

Organizátoři záření, město Vsetín a Dům kultury, nezapomněli v programu ani na nejmenší a jejich rodiče. Na sobotní odpoledne proto pozvali na hlavní pódium Dádu Patrasovou. Její vystoupení rozdovádělo malé diváky natolik, že v jednu chvíli jejich náporu neodolala ani bezpečnostní páska a řada děti houfně vpadla přímo ke zpěvačce na pódium. Ta se tím ale nenechala vyvést z míry. „Shlédli jsme s kamarády Žlůvení v parku i vystoupení Dády Patrasové. Ta byla rozhodně nejlepší,“ chválila Kamila Netíková Kubová, která na záření zavítala z Brna. „Ve srovnání s akcemi u nás, mám dojem, že místní lidé si to tu více užívají. Zřejmě to je tím, že se zde všichni navzájem znají. Je vidět, že jsme na Valašsku,“ svěřila se Brňačka.

Bezesporu vydařeným vrcholením Valašského záření bylo sobotní večerní vystoupení zpěváka a baviče Dan Nekonečného a jeho skupiny Šum svistu. Do posledního místečka zaplněné prostranství před radnicí se při jeho produkci bavilo bezmála dvě hodiny. Přibližně stejně dlouhou dobu pak oblíbený zpěvák ochotně rozdával podpisy natěšeným fanouškům a pózoval před jejich fotoaparáty. „Když pojmenovali to město v ráji Eden, tak se spletli. Měl to být Vsetín. Nevěřil jsem svým očím, uším, pocitům jak při koncertu, tak při autogramiádě. Lidé byli úžasní a atmosféra srdečná. Kdyby mě v tom okamžiku klepla pepka, tak by to bylo v nejšťastnější chvíli mého života,“ neskrýval nadšení ze svého vystoupení na Valašsku sám Dan Nekonečný.

Úplný závěr letošního jedenáctého ročníku Valašského záření ve Vsetíně patřilo taneční zábavě ve velkém sále Domu kultury. Ve své režii ji měly kapely Stram, Waťák a Scorpions revival s Martinem Filákem.

(mib, vev)