„Žádali jsme na tři romské terénní pracovníky pět set čtyřicet tisíc korun. Zbývajících sto šedesát tisíc bychom zaplatili ze svého,“ řekla mluvčí města Eva Stejskalová. Úřad vlády ale radnici přiznal jen sto tisíc, tedy necelých dvacet procent.

Vsetínská starostka Květoslava Othová považuje zkrácení dotace za nešťastné. „Terénní práce je ohrožena. Pokud to vnímám správně, tohle je odměna za naši dlouholetou aktivitu při řešení rozsáhlých a složitých problémů souvisejících s Romy,“ ohradila se Othová.

Odmítla, že by radnice terénní práci dotovala větší částkou než v předcházejících letech. Pokud podle ní Úřad vlády nepřehodnotí stanovisko, prostředky nebudou stačit ani na jednoho pracovníka. „Jestli si stát myslí, že romskou problematiku vyřeší bez lidí v terénu, pak je na omylu. S takovou se problém bude dál prohlubovat,“ zdůraznila starostka.

Jak ale upozornila Marie Kalábová z Úřadu vlády, dotace není nároková. „Letos jsme rozdělovali o tři miliony méně, museli jsme pečlivě zvažovat, kolik komu dát,“ řekla Kalábová s tím, že Vsetín dostává dotaci už dlouhé roky. „Přitom by to měly být peníze, které motivují ty, co začínají,“ podotkla úřednice.

Vedení města ale poukazuje na skutečnost, že je Vsetín nepřetržitě pod drobnohledem nejrůznějších institucí. „Od ministryně Stehlíkové a veřejného ochránce práv dostáváme doporučení a rady, jak se s problémem vyrovnat, ale když požádáme o dotaci, pak jsme vzati na hůl,“ rozčílil se také vsetínský místostarosta Lubomír Gajdušek.

Rozhodnutí Úřadu vlády vnímá negativně i vedoucí sociálního odboru vsetínského městského úřadu Alena Beková. „Terénní pracovníky, kteří působí na radnici, nemůže nahradit ani neziskový sektor, protože ten se nedostane ke spoustě informací z oblasti dávek, dluhů a podobně. Neziskové organizace tak nemohou okamžitě reagovat na vznikající problémy,“ zdůraznila Beková.

Romský aktivista Zdeněk Ryšavý se domnívá, že by radnice měla v terénní práci pokračovat, a platit ji třeba ze svého. „Kdyby neziskové organizace reagovaly jako Vsetín, nedělalo by se tady pro Romy nic. Město by mělo hledat nové cesty, jiné zdroje peněz. Nemůže obviňovat Úřad vlády,“ sdělil Ryšavý s tím, že například občanské sdružení Romea nedostalo dotaci v požadované výši ani jednou. „A nekončí,“ upozornil aktivista.

Romští terénní pracovníci působí při vsetínské radnici od roku 2002.