Vtéto chvíli už děláme opatření, která vedou kzamezení dalšího poškození,“ potvrdila starostka Vsetína Květoslava Othová.

Na skutečnost, že něco není vpořádku, upozornily pracovníky úřadu drobné trhliny, zřetelně viditelné vněkterých kancelářích. Povšimli si také uvolňujících se dlaždic nad dilatačním kanálkem na chodbě třetího poschodí.

„Statikem byly zjištěny tlakové trhliny vpříčkách, které jsou způsobeny rostoucím zatížením,“ informovala starostka Othová. „Neustále nám totiž zvětšuje objem spisů, techniky, mění se nábytek a ikdyž se to nezdá, na konstrukci objektu to má značný vliv,“ vysvětlila.

Dalším vážný problém představuje vnější plášť budovy. Vlivem stáří a počasí je narušována konstrukce, která drží pohromadě skleněné tabule. „Ty se uvolňují a stávají se nebezpečím pro kohokoliv, kdo by se pohyboval vtěsné blízkosti budovy,“ upozornila Květoslava Othová. Postupnou destrukcí tak navíc dochází knarušování izolace a tepelným ztrátám.

Plášť budovy je vytvořen technologií, která se zaváděla vsedmdesátých letech minulého století. „Tehdy se používal boletický panel, ten ale obsahoval dnes zakázaný azbest. Panely bude nutné odstranit, což se prodraží, protože likvidace azbestu je velice nákladná,“ upozornila architektka Martina Hovořáková, která vypracovala návrhy na rekonstrukci vnějšího opláštění budovy.

Česká republika zařadila azbest mezi prokázané karcinogeny před čtyřiadvaceti lety a od roku 1997už nebyla výroba azbestových materiálů povolována.

Vprvní etapě tedy čeká budovu Městského úřadu odlehčení přestěhováním a rovnoměrnějším rozmístěním metrákůspisů.

Na rekonstrukci má vsetínská radnice zpracovanou čerstvou studii a jeden znávrhů se zaobírá dokonce imožností demolice a výstavby zcela nové budovy. Takový postup není podle vedení města ve světě nijak neobvyklý, nicméně podle hrubých odhadů by zbourání a postavení nového modernějšího městského úřadu vyšlo až na sto čtyřicet milionůkorun.

Vybrat nejvhodnější variantu zpředložené studie chce rada a zastupitelstvo co nejdříve. Město pak nechá zpracovat konkrétní projekt, na nějž bude hledat peníze.

Obavy, že by úředníci vdobě rekonstrukce neměli kde pracovat, nejsou opodstatněné. „Využili bychom budovu bývalého Okresního úřadu na Horním náměstí,“ uvedla Květoslava Othová a dodala, že pracovníkům Městského úřadu ani návštěvníkům nyní žádné akutní nebezpečí nehrozí. Tuto informaci potvrdil istatik. „Byl to první krok, který na něco upozornil. Potom by mělo nastat vyhodnocení situace, případně oslovení státní zkušebny. Rozhodně se lidé ale vsoučasnosti nikam stěhovat nemusí, žádný katastrofický scénář momentálně nehrozí,“ uklidnil Jiří Vyhnálek, který statický posudek vypracoval.