Podle nové podoby vyhlášky o poplatcích za odpad, kterou zastupitelé schválili se ani lidé bez trvalého bydliště povinnosti platit nevyhnou. „Tento systém lidé v minulosti zneužívali, proto se město rozhodlo k takové změně,“ vysvětlila mluvčí radnice Eva Stejskalová.

V současnosti je situace taková, že k trvalému bydlišti na úřadě je přihlášeno šest set čtyřicet lidí. Podle mluvčí přitom v žádném případě nejde jen o lidi bez střechy nad hlavou.

„Na ohlašovně by si měli běžným způsobem přebírat poštu. Bude jim zde také oznámeno, že mají poplatek uhradit,“ uvedla Stejskalová.

Pakliže částku, která tvoří v základní sazbě necelých pět set korun za rok, neuhradí, musí počítat s tím, že radnice mu platbu může navýšit až na trojnásobek původní částky.

„Při vymáhání dluhů pak využíváme všech zákonných prostředků. Může jít třeba o exekuci z účtů vedených u bank, z mezd, důchodů, dávek státní sociální podpory či nemocenských dávek,“ varovala Stejskalová. V některých případech využívá radnice i soudní cesty.

Odpadová vyhláška nebyla jediná, kterou se zastupitelé včera zabývali. Změn doznal také předpis, upravující placení poplatků za psy. „Rozhodli jsme se redukovat řadu sazeb, které byly stanoveny a sjednotit je do tří základních,“ prozradila vedoucí finančního odboru radnice Jana Matochová.

Nově tak majitelé psů v bytě zaplatí za svého miláčka patnáct set korun, v rodinném domě pět set korun. Lidé v důchodovém věku budou platit dvě stě korun.

„Rozdíly ve výši jednotlivých poplatků jsou dány tím, jakým způsobem jsou ovlivňováni sousedé. V panelovém domě je to určitě více než v domech rodinných,“ vysvětlila Matochová.

Zásadní změnou v tomto předpisu je také skutečnost, že za každého dalšího psa v jedné domácnosti se původní poplatek navyšuje o polovinu. „V případě lidí, kteří poctivě platí, se mi to zdá příliš tvrdé,“ nechal se slyšet při jednání zastupitel Karel Pavelka.

Podle něj by se měla radnice spíše zaměřit na občany, kteří svou povinnost za psího miláčka zaplatit, neplní. „Psy má například řada bezdomovců, znám i případy ze svého okolí, kde lidé poplatky neplatí. Měla by na to dohlédnout městská policie,“ vyzval Pavelka.