Podle stupně obtížnosti budou stezky označeny podobně jako lyžařské sjezdovky: modře, červeně a černě. „Jednosměrné cyklotrasy doplní také odpočívadla,“ vysvětlil místostarosta Stanislav Pavelec.

Vsetínská bike aréna nebude mít v Česku konkurenci. Radní proto věří, že přiláká do regionu více návštěvníků.

Na projektu se podílí také Sdružení Valašsko-Horní Vsacko. Jeho manažer Roman Kalabus je přesvědčen, že poměrně malý prostor Semetína má velký turistický potenciál. „V České republice navíc existují jen tři bike arény. „Vsetín by byl čtvrtou, ale bezesporu nejkomfortnější,“ zdůraznil Kalabus.

Záměr, který naplňuje vsetínské radní nadějí na oživení turistiky, ale vyvolává u tamních myslivců spíše obavy. „Zvýšený pohyb v lesích vždy narušuje klid zvěře,“ upozornil předseda Okresního mysliveckého spolku se sídlem ve Vsetíně Michal Zubíček.

Pokud budou cyklisté jezdit jen po vyznačených trasách, zvěř si podle něj časem zvykne. „Pokud ale disciplinovaní nebudou, stáhnou se stresovaná zvířata do nepřístupných houštin, kde budou páchat škody,“ zdůraznil Zubíček.

A uvedl příklad. „Byl jsem v honitbě na Trojáku. Za hodinu jsem potkal dvacet cyklistů, třicet turistů, ale ani jedno zvíře,“ vylíčil myslivec s tím, že v semetínských lesích žije dančí i srnčí zvěř a divoká prasata.

O něco smířlivěji nápad s bike arénou vnímají vsetínští turisté. „Pokud budou cyklisté jezdit po svých trasách, nebudou z nich vyjíždět a nebudou využívat turistické stezky, vadit nám nebudou. Horší by bylo, kdyby byli neukáznění. To by byl problém,“ předeslal předseda Klubu českých turistů ve Vsetíně Jan Hučík.

Náklady na bike arénu přesáhnou tři miliony korun. Protože celou stavbu radnice z městské kasy nezaplatí, bude usilovat o peníze z dotací.