Zastupitelé pro letošní participativní rozpočet města (stejně jako v uplynulých letech) vyčlenili jeden milion korun. Obyvatelé města starší 15 let následně mohli posílat návrhy projektů na využití této částky.

Zaměřeny měly být především na úpravu veřejného prostoru či zvelebení veřejného prostranství pro sportovní nebo volnočasové využití, dopravní infrastrukturu a životní prostředí. „Nedílnou součástí každého návrhu byl rámcový popis a rozpočet projektu,“ připomněl místostarosta Pavel Bartoň (ANO).

Perníčky pečou na vsetínské SOŠ Josefa Sousedíka celý rok, objednávky na vánoční cukroví mají plné už v září.
Perníčky pečou vsetínští cukráři celý rok, objednávky na Vánoce jsou plné v září

Na radnici dorazily téměř dvě desítky návrhů, jen tři z nich ale odpovídaly stanoveným pravidlům. Vsetíňané se mohli se záměry seznámit třeba na veřejném projednání či na webu města. 

Následná anketa, z níž vzešel vítěz, byl poté vyhlášená na komunikační platformě Munipolis. Hlasovat bylo možné do 31. října.

Dětské balanční hřiště.Dětské balanční hřiště v přírodě je vítězem participativního rozpočtu města Vsetín v roce 2023.Zdroj: Město Vsetín

Do ankety se zapojilo 667 respondentů. Vítězný projekt Pavly Studenské s názvem Balanční hřiště pro radost získal 287 hlasů. 

„Ve spolupráci s autorkou nyní vybíráme nejvhodnější z několika uvažovaných lokalit, kde bychom příští rok mohli vítězný projekt uskutečnit,“ řekl místostarosta Bartoň.

Veřejné osvětlení. Ilustrační foto
Zase nesvítí. Ve Vsetíně lidé řeší problém s veřejným osvětlením

Pavel Bartoň také poděkoval všem, kteří se rozhodli aktivně přispět k zpříjemnění života v našem městě a předložili svůj návrh projektu.

„Ačkoliv vyhrát může jen jeden, i ostatní návrhy z letošního i minulých ročníků (participativního rozpočtu) považuji za inspirativní a užitečné. Určitě tedy nezapadnou a budeme se jimi zabývat,“ ujistil místostarosta Bartoň.

Konečné pořadí projektů:

1. Balanční hřiště pro radost: 287 hlasů

* Vybudování dřevěného balančně-lezecko-překážkového hřiště vhodného k rozvoji všestranných pohybových dovedností dětí

2. Zastínění pískovišť a dětských hřišť: 247 hlasů

* Zastínění některých dětských hřišť na území města.

3. Relaxační lavice v přírodě: 133 hlasů

* Zřízení odpočinkového místa v přírodě s výhledem na okolí, které je vítanou zastávkou pro turistiky a cyklisty.