U osmi z devíti z nich nabídla nejvíce jediná osoba. Radní prodej zrušili

Obálkový způsob se nelíbí ani některým obyvatelům Vsetína. „Nahrává to lumpům, kteří to chtějí buď se ziskem prodat, nebo pronajímat,“ míní například Jan Štěpánek ze Vsetína.

Podle něj není správné ani prodávat byt s nájemníkem. „Je jasné, že na takovém prodeji město vydělá více peněz, ale přednější by měla být starost o občana,“ poznamenal Štěpánek.

Zastupitelé města Vsetín na svém středečním zasedání soutěž na prodej devíti zmiňovaných bytů nakonec zrušili. Chtějí tak zamezit právě spekulativním nákupům. „V osmi z devíti případů totiž předložila nejvyšší nabídku jediná osoba,“ prozradila mluvčí radnice Eva Stejskalová.

„Privatizací chceme pomoci řešit bytovou problematiku občanů a ne umožnit spekulace,“ doplnila vsetínská starostka Květoslava Othová. Podle ní není příliš pravděpodobné, že by dotyčná osoba, která předložila nejvyšší nabídku u osmi bytů, měla tak velký bytový problém. Jí nabízené ceny přitom často vysoko převyšují druhou nejvyšší nabídku.

„Proto se domníváme, že jde o spekulativní jednání. Už teď máme informace, že některé dříve prodané byty neslouží k bydlení, ale jako ubytovny,“ poznamenal místostarosta Lubomír Gajdušek.

Budoucím spekulacím mají zabránit nebo je alespoň omezit nová pravidla, která radnice pro prodej nastavila. „Zásadní změnou je zavedení kauce ve výši dvacet procent z ceny stanovené znaleckým posudkem, která v případě, že oslovený účastník soutěže odmítne podepsat kupní smlouvu, propadne městu jako smluvní pokuta,“ vysvětlil Gajdušek.