Původně se mělo začít stavit na podzim 2010 a za další tři roky měla silnice sloužit motoristům. Nedávno zveřejněný krizový plán ministerstva dopravy však se zahájením prací příští rok nepočítá. Důvodem je nedostatek financí.

Špatná zpráva zklamala celou řadu řidičů na Valašsku. „Je to škoda. Všichni víme, že cestování mezi Vsetínem a Meziříčím je dlouhodobě hodně špatné, ale na ministerstvu to zjevně nikomu nevadí,“ neskrýval rozhořčení Milan Vychopeň z Rožnova pod Radhoštěm.

Ani Vsetíňana Martina Mrlinu zpráva o pozastavení stavby netěší. „Je to zklamání, ale do jisté míry se to dalo čekat. Plány na výstavby silnic se seškrtávají v celorepublikovém měřítku,“ nechal se slyšet Mrlina. Podle něj byl obrovský posun už fakt, že se podařilo v letošním roce otevřít alespoň první úsek nové silnice. „Vzhledem k tomu, že plány na spojnici Vsetín Valmez existují desítky let a podařilo se to až nyní, buďme rádi i za to,“ mínil Vsetíňan.

Druhý úsek rychlostní silnice má být dlouhý 5,1 kilometrů. Naváže na již dokončenou část u Jablůnky a skončí mimoúrovňovým křížením s železniční dráhou u obce Bystřička. „Aktuální předpoklad nákladů na stavbu činí devět set padesát milionů korun,“ prozradila Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, která má výstavbu na starosti.

Podle jejích slov ale společnost se stavbou začít nemůže. „Dostali jsme pokyn, že nesmíme zahajovat žádné nové stavby. Můžeme pouze pokračovat v přípravách tak, aby nepropadla již platná stavební povolení,“ uvedla Vápeníková.

K tomuto účelu uvolnilo ministerstvo financí pro příští rok na práce na druhém úseku patnáct milionů korun. Z celkové ceny stavby je to doslova nepatrná částka. „Pro region to není dobrá zpráva, ale rozpočet na příští rok je velmi napnutý,“ krčil rameny mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Uvedl, že prioritou úřadu je dokončení rozestavěných dálnic a páteřní silniční sítě. „Respektujeme také rozhodnutí vlády, že do výstavby nových komunikací se nemáme pouštět,“ doplnil Hanzelka.

Kdy se tedy skutečně začne pracovat na druhém úseku silnice, která slibuje výrazně ulehčit dopravě na Valašsku, není jasné. „Těžko odhadnout, jaký bude vývoj v příštích letech,“ konstatoval Hanzelka.